#4

Gustav Macoun
(1889 – 1934)

Nebe nad Vrchovinou

Gustav Macoun (1892 - 1934), velký formát
#4

Gustav Macoun
(1889 – 1934)

Nebe nad Vrchovinou

829 zobrazení
170 000 Kč
Starožitnosti Hostivař
Starožitnosti Hostivař
13. 10. 2021 19:00

Nebe nad Vrchovinou, olej na plátně, rozměry 130,5 cm × 149,5 cm, rozměry s rámem 155,5 cm × 175,5 cm, signováno vlevo dole Gustav Macoun, kolem roku 1925, poškozený rám; komentář k obrazu: Monumentální plátna krajin byla vyhledávanou a mimořádně oblíbenou součástí interiérů veřejných, obchodních a městských institucí a od desátých let dvacátého století také vstupních hal soukromých vil. Macoun byl nejsilnější v zobrazování naturelu Vysočiny, která je zobrazena právě na tomto obřím krajinářském plátně. Umně navržená kompozice, lehce nesený štětec a specifická barevnost odpovídající povaze zobrazovaného kraje jsou hlavní atributy tohoto vynikajícího plátna, které je galerijním artefaktem a skvostnou krajinou dokazující malířský um tohoto mimořádného malíře české krajiny. O autorovi: Přední český malíř krajinář začal malovat již v raném věku. Jako první rozpoznal jeho talent Václav Jansa, který dal Macounovi doporučení ke studiu k mistrům české krajiny pánů Kalvody a Slavíčka v letech 1908 – 1909. Po malířské přípravce začal studovat pražskou Akademii. Již od této doby začal malovat krajiny různých formátů a nevyhýbal se ani monumentálním plátnům, kde nechával vyniknout velkorysé koncepce české krajiny. Právě tato schopnost a zdařilost výsledků ho pasovala do role předního uměleckého dekoratéra českých veřejných a státních institucí, které si jeho krajiny objednávaly. Hlavním jeho působištěm byl Český ráj, Kameničky a Českomoravská vysočina. Poslední dva roky strávil ve Svobodných Hamrech. Macounovo dílo je velmi rozsáhlé a různorodé, maloval podzimní a zimní melancholické krajiny, ale také panoramatické obrazy s překvapivým pastelovým koloritem zelených a modravých šedí. Macoun nikdy nebyl členem žádného malířského spolku, přesto bylo jeho umění velmi populární a oblíbené a zájem o něj přetrvává do dnešních dnů.

Gustav Macoun se narodil 18. prosince 1889 v Praze. Tento talentovaný český malíř a krajinář vstoupil na uměleckou scénu v raném věku. Pocházel z chudé rodiny ševce Augustina Macouna, ale jeho nadání k malování bylo patrné již od dětství.

Po absolvování základního vzdělání se krátce učil umění u Václava Jansy. Na jeho doporučení se v roce 1907 zapsal na kurz malby u Aloise Kalvody. Gustavova vášeň k malování jen rostla, a tak v letech 1908–1909 studoval v ateliéru Antonína Slavíčka. Zde ho jeho studia inspirovala k rozhodnutí stát se profesionálním malířem. V letech 1909–1913 následně absolvoval řádné studium na pražské malířské akademii pod vedením prof. V. Bukovace.

Gustav Macoun se specializoval zejména na malbu krajiny, s hlavním zaměřením na oblasti jako Český ráj, Kameničky a Českomoravská vysočina. Byl známý jako impressionista a oddaný následovník Antonína Slavíčka. Jeho tvorba byla rozsáhlá a různorodá, přičemž některá z jeho děl jsou považována za mimořádně krásná. Zvláště vynikal v malbě podzimních a zimních krajin plných melancholie. Jeho zručnost v malbě stromů a kombinaci zasněžených ploch se hrou oblaků byla obzvláště patrná v období předjaří a tání. Jeho životní cesta v umění skončila 7. října 1934, kdy zemřel v Praze.