Popis
Československo, Duchcov, 60. léta minulého století. Bílý porcelán. Období a styl: Expo Brusel. Autor modelu: známý český přední designér Jaroslav Ježek (1923-2002) pro Royal Dux. Název modelu: Jitro. Číslo modelu: 685. Výška 35 cm, rozměr podstavce 28 cm x 10 cm. Větší sousoší elegantních "bruselských" linií (Světová výstava Expo v roce 1958 v Bruselu). Sousoší z bílého glazovaného porcelánu představující mladou ženu sedící na koni. Nahá dívka usazená na koňském hřbetu v protisměru jízdy protahující si ruce po svém procitnutí. Na oválném nízkém podstavci. V horní části restaurovaná. Značeno zespodu: firemní značka, originální nálepek z růžové porcelánové hmoty ROYAL DUX a vtlačené číslo modelu 685.
O autorovi
Jaroslav Ježek vystudoval Pedagogickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze v letech 1945 až 1949, kde se zaměřoval na výtvarnou výchovu pod vedením profesora Sejpkou. Původně měl v plánu přestoupit na Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze (VŠUP), aby studoval porcelán a keramiku. Avšak na základě doporučení profesora O. Eckerta, který vedl ateliér porcelánu a keramiky na VŠUP, se rozhodl nejprve získat praktické zkušenosti v průmyslové výrobě, aby se seznámil s technologiemi a provozem porcelánového průmyslu.
Ježek získal šestiměsíční stipendium pro práci v uměleckém oddělení porcelánky Thun v Klášterci nad Ohří. Nakonec však opustil plány na další studia a zůstal v Klášterci až do roku 1954, kdy bylo místní umělecké oddělení uzavřeno. Během tohoto období byly uskutečněny pouze jeho návrhy na dekorace.
V roce 1955, po roční přestávce, byl povolán, spolu s nejlepšími modeláři a technology z výrobních závodů, do nového podnikového vývojového střediska, které bylo umístěno v Lesově u Karlových Varů.
V roce 1957 byl Jaroslav Ježek pověřen návrhem výstavních exponátů pro Světovou výstavu (EXPO '58), která se konala v Bruselu v Belgii od 17. dubna do 19. listopadu 1958. Bylo známo, že komise pro EXPO '58 se nebude zaměřovat na běžná funkční, ekonomická a technologická kritéria, ale dala prioritu vytvoření tvarů, které by mohly reprezentovat československý design na celosvětové úrovni.





![[object Object]](https://cdn.livebid.cz/authors/6990.jpg?v=3)
