#119

Rudolf Vojtěch Špillar
(1878 – 1949)

Portrét dívky s kožešinovým límcem v zimním lese

Rudolf Vojtěch Špillar (1878-1949) - Portrét dívky s kožešinovým límcem v zimním lese
#119

Rudolf Vojtěch Špillar
(1878 – 1949)

342 zobrazení
8. 12. 2021 19:00

olej na plátně 51 x 41 cm signováno vpravo dole Rudolf Špillar 1930 původní bohatě zdobený zlatý rám s reliéfními rokaji 67,5 x 57 cm vzadu papírový štítek s číslem z výstavy

Rudolf Vojtěch Špillar se narodil 11. února 1878 v Plzni. Byl českým malířem a významným popularizátorem fotografie, známý zejména jako autor příruček o fotografování.

Po ukončení studií se stal státním úředníkem, ale zároveň se věnoval fotografii jako amatér. Patřil mezi první české secesní piktorialisty. Společně s J. Špiňarem napsal rozsáhlou příručku s názvem "Kompendium praktické fotografie pro amatéry," která se stala nejrozsáhlejší českou příručkou v době Rakouska-Uherska. Tato příručka byla populární a zažila několik vydání i v období nového Československa.

Rudolf Špillar redigoval edici "Nauky o fotografii" a vydával příručky a práce dalších autorů v této oblasti.

Jeho malířské dílo zahrnuje portréty, akty, krajiny a zátiší. Své práce vystavoval v Rubešově galerii v Praze. Vzhledem k tomu, že začal systematicky studovat malířství až ve středním věku, není počet jeho prací velký, a jeho dílo se objevuje spíše ojediněle v nabídkách obchodníků s uměním. Galerie bratří Špillarů v Domažlicích vystavuje několik jeho obrazů.

Zemřel v roce 1949 a byl pohřben na Vinohradském hřbitově v Praze.