#99

Vojtěch Erdélyi (1891 - 1955) - Pri jazere

#99

154 zobrazení
65 000 Kč
OriginalArte s.r.o.
OriginalArte s.r.o.
9. 12. 2022 19:00

Signováno PD
Olej na desce
rozměry
39x28,5
Rám
Stav dobrý
Nedatováno

Vojtěch Michajlovič Erdélyi se narodil se 25. 5. 1891 v Záhabí (Podkarpatská Rus) a zemřel 1955 v Užhorodě. Erdelyi byl malíř krajin, zátiší a podobizen, sochař, profesor a spisovatel v Užhorodě. Patřil k hlavním představitelům zakarpatského umění. Studoval na malířské akademii v Budapešti a v Mnichově. Studijní cesty konal po Itálii a po Francii, převážně pobýval v Paříži. V době, kdy žil v Mnichově, tvořil v duch impresionismu, po pobytu v Paříži se v jeho dílech objevuje zřetelný vliv expresionismu. Erdélyi společně s jeho přítelem Josephem Bokshaiem založil uměleckou školu v Užhorodě, která se dnes nazývá Zakarpadský institut umění.

Vojtěch Michajlovič Erdélyi, známý také jako Adalbert Erdely, se narodil 25. května 1891 ve vsi Kelemenfalva (dnes Klymovycja) v Maďarském království.

Studoval na Akademii umění v Budapešti v letech 1911–1915. Poté působil jako učitel v Mukačevu a Užhorodu, které tehdy patřily k Československu. Erdélyi byl jednou z hlavních postav zakarpatského umění. V roce 1927 spoluzaložil uměleckou školu v Užhorodu, která se později stala Zakarpatským institutem umění.

Jeho práce ovlivnily mnoho umělců, včetně jeho studentů, jako byl Fedir Manajlo.

Zemřel 19. září 1955 v Užhorodu.