signatura | Signováno PD |
technika | Olej na desce |
rozměry | 39x28,5 |
rám | Rám |
zachovalost | Stav dobrý |
rok | Nedatováno |
Vojtěch Michajlovič Erdélyi se narodil se 25. 5. 1891 v Záhabí (Podkarpatská Rus) a zemřel 1955 v Užhorodě. Erdelyi byl malíř krajin, zátiší a podobizen, sochař, profesor a spisovatel v Užhorodě. Patřil k hlavním představitelům zakarpatského umění. Studoval na malířské akademii v Budapešti a v Mnichově. Studijní cesty konal po Itálii a po Francii, převážně pobýval v Paříži. V době, kdy žil v Mnichově, tvořil v duch impresionismu, po pobytu v Paříži se v jeho dílech objevuje zřetelný vliv expresionismu. Erdélyi společně s jeho přítelem Josephem Bokshaiem založil uměleckou školu v Užhorodě, která se dnes nazývá Zakarpadský institut umění.
Vojtěch Michajlovič Erdélyi, známý také jako Adalbert Erdely, se narodil 25. května 1891 ve vsi Kelemenfalva (dnes Klymovycja) v Maďarském království.
Studoval na Akademii umění v Budapešti v letech 1911–1915. Poté působil jako učitel v Mukačevu a Užhorodu, které tehdy patřily k Československu. Erdélyi byl jednou z hlavních postav zakarpatského umění. V roce 1927 spoluzaložil uměleckou školu v Užhorodu, která se později stala Zakarpatským institutem umění.
Jeho práce ovlivnily mnoho umělců, včetně jeho studentů, jako byl Fedir Manajlo.
Zemřel 19. září 1955 v Užhorodu.