datum aukce 14. 10. 2018 13:30
159
prodáno za: 140 000 CZK
vyvolávací cena: 80 000 CZK

27. Malich Karel *1924

Bez názvu, 1962 - akvarel, kvaš, papír, rám, sklo, 35 × 55 cm, sign. PD K. Malich 62

Poznámka Provenience: Dílo pochází ze sbírky významného pražského sběratele. Karel Malich věnoval od počátku svou pozornost především krajině, ale jeho pohled na ni se postupně výrazně proměňoval. Jestliže ji zprvu ztvárňoval realisticky, tak na přelomu padesátých a šedesátých let dospěl k jejímu abstraktnímu vyjádření. Nejdříve prošel vlivem postimpresionismu, fauvismu i kubismu, ale pak opustil zobrazení vnější skutečnosti a začal co nejpřesněji zaznamenávat svou představu, která vyrůstala z prožitků z dětství. Sám říká, jak ho inspirovala krajina, odkud pochází, jak se do jeho kreseb, obrazů i koláží promítá tvar holického kopce. Odpoutáním od reality a inspirací zásadními zážitky, souvisejícími s trpělivým pozorováním přírody, se přiblížil Josefu Šímovi. Ověřil si, že některé jevy lze zahlédnout jen v jistou chvíli na určitém místě a také v příhodném rozpoložení. Vedle raných kvašů z první poloviny šedesátých let se věnoval také kolážím s volně geometrickými prvky, z nichž se později vyvinuly reliéfy a prostorové objekty. Karel Malich ovšem vycházel i z poznání lidské figury, z přemítání nad složitými a proměnlivými vztahy mezi lidmi. Zamýšlel se nad silami ovládajícími přírodu, nad působením světla, nad vnímáním reality v rozdílných okamžicích a z různých úhlů pohledu. Dva kvaše z roku 1962 reprezentují rané tvůrčí období, kdy jeho názor překročil hranici čisté abstrakce. Autor se přitom stále inspiroval svými představami o energiích či siločárách, které v přírodě a vesmíru působí, které se vzájemně umocňují nebo naopak popírají. Stačí změnit jediný prvek a hned se naruší celý komplex souvislostí.

Sál 140 000 CZK 14. 10. 2018 13:48:02
Sál 130 000 CZK 14. 10. 2018 13:47:58
Sál 120 000 CZK 14. 10. 2018 13:47:56
Sál 110 000 CZK 14. 10. 2018 13:47:53
Sál 100 000 CZK 14. 10. 2018 13:47:50
Sál 95 000 CZK 14. 10. 2018 13:47:50
Sál 90 000 CZK 14. 10. 2018 13:47:46
Sál 85 000 CZK 14. 10. 2018 13:47:45
7****5 80 000 CZK 14. 10. 2018 13:47:29