datum aukce 06. 10. 2019 13:30
130
prodáno za: 270 000 CZK
vyvolávací cena: 150 000 CZK

41. Kotík Jan 1916–2002

Dvojice, 1944 olej, plátno, rám, 33 × 24 cm, sign. PN Jan Kotík 44

poznámka 2 Skupina 42 představuje v kontextu českého umění 20. století jeden z nejdůležitějších fenoménů. Inspiraci její představitelé nacházeli v civilistní tematice, v městské krajině, v perifériích a zákoutích a v jejích esteticky nekonvenčních prvcích. V obrazech prázdných měst s továrnami, komíny, automobily, neupravených předměstí jako výmluvných symbolů, či atributů moderní doby s jejím existenciálním obsahem, tematizovali jejich syrovou vizualitu a odkrývali zvláštní poetické a nostalgické kouzlo. Výrazně zastoupen je v nabízené kolekci zejména malíř František Gross. K výtvarně pozoruhodným dílům patří obraz Stožáry (krajina se sloupy a domkem) z roku 1946. Formálně redukovaná městská scenérie reprezentující v podstatě průmyslovou krajinu, oproštěná, syrová síla obrazu je svérázně podtržená esteticky přiznanou strukturou dřevěné podložky. Další z významných představitelů skupiny Jan Kotík je zastoupen obrazem Dvojice z roku 1944, v němž se umělcův osobitý autorský styl projevuje v charakteristické postkubistické figurální stylizaci. Také v jeho malbě je patrné zaujetí městskou civilizační poetikou, přičemž konkrétní motivické podněty, ať již figurální, či odpozorované z městského prostředí, přetvářel do tvarově redukovaných znaků způsobem, jež rozehrává jejich expresívní výrazový potenciál

Sál 270 000 CZK 06. 10. 2019 13:57:57
Sál 260 000 CZK 06. 10. 2019 13:57:55
Sál 250 000 CZK 06. 10. 2019 13:57:39
Sál 240 000 CZK 06. 10. 2019 13:57:35
Sál 230 000 CZK 06. 10. 2019 13:57:25
Sál 220 000 CZK 06. 10. 2019 13:57:24
Sál 210 000 CZK 06. 10. 2019 13:57:17
Sál 200 000 CZK 06. 10. 2019 13:57:13
Sál 190 000 CZK 06. 10. 2019 13:57:04
Sál 180 000 CZK 06. 10. 2019 13:57:02
Sál 170 000 CZK 06. 10. 2019 13:56:53
Sál 160 000 CZK 06. 10. 2019 13:56:48
Sál 150 000 CZK 06. 10. 2019 13:56:45