#40

Karel Adamus
(1943)

Z cyklu Peripatetické básně

Adamus Karel *1943
#40

Karel Adamus
(1943)

Z cyklu Peripatetické básně

Fine Arts
1 limit
347 zobrazení
10 000 Kč
Aukční dům Sýpka
Aukční dům Sýpka
Vyvolávací cena: 10 000 Kč
18. 10. 2020 13:30

Z cyklu Peripatetické básně, Větrná báseň, 1989|tuš, ruční papír, 59,5 × 41,5 cm, sign. PD Karel Adamus 1989, UD VĚTRNÁ BÁSEŇ

Karel Adamus se narodil v roce 1943 v Plzni a je český básník a vizuální umělec. V současné době žije a pracuje v Třinci.

Absolvoval Slovenskou technickou univerzitu v Bratislavě v letech 1980-85 a následně se věnoval dvouletému studiu grafiky na Vysoké škole výtvarných umění (VŠVU) v Bratislavě v letech 1986-87. Karel Adamus je členem uměleckých sdružení ASA - Umělecká beseda Slovenska a Sdružení grafiků Slovenska. Jeho umělecká dráha začala s prací v sémantických hranicích jazyka, ale postupně se začal zajímat o oblast vizuální poezie.

Své první "Básně-obrazy" vytvořil koncem šedesátých let, kde pracoval se slovem nejen jako s nositelem významu, ale také jako s grafickým symbolem. Z jeho významových podskupin vizuální poezie patří například "Cigaretové básně" (1969-1970), které pracují s propalováním papíru a transparentností jeho vrstev, nebo "Pohyblivé básně" (1970-1971), kde zapojil pohyb do struktury a podoby básně.

Od 70. let se věnuje i tvorbě "Básní objektů" a "Předmětných básní", navazující na tvorbu Jiřího Koláře. Jeho objekty, koláže a asambláže jsou charakteristické dadaistickou hravostí a permanentní přítomností vizuální metafory. Kromě toho se věnuje i "Peripatetickým básním", které vznikají procesně při chůzi, a "Větrným básním", kde využívá atmosférické vlivy, zejména vítr.

Karel Adamus přinesl do českého umění druhé poloviny minulého století nové impulsy, zapojoval do tvorby prostředí, v němž dílo vzniká, a zdůrazňoval psychomotoriku jako důležitý aspekt formování díla. Kromě vizuální poezie se v posledním desetiletí věnuje i psaní textů s inspirací východní filosofií, které vydal pod názvem "Po dně a podněžníci". Karel Adamus je stále aktivní a jeho tvorba zaujímá zajímavé místo v českém uměleckém kontextu.