technika | olej, plátno |
rozměr | 34,5 x 19 cm |
rok | 1945 |
signatura | sign. DU Domíngues 45 |
provenience | sbírka Bloudek, Brno, galerie Kodl (aukce 2006), soukromá sbírka Praha |
autor | 1906 - 1957 |
Óscar Domínguez se narodil v roce 1906 v San Cristóbal de la Laguna, Santa Cruz de Tenerife. Po příjezdu do Paříže v roce 1927, aby zorganizoval exportní stránku obchodu s banány svého otce, se brzy začal účastnit surrealistických kruhů André Bretona. V roce 1929 vytvořil své první obrazy ovlivněné Salvadorem Dalím, Yvesem Tanguyem a Maxem Ernstem.
Jeho technika obtisků, vycházející z náhody, se stala populární v surrealistických kruzích a ovlivnila abstraktní malbu během 50. let. Také experimentoval se šablonami ve snaze omezit interpretaci.
Během let 1938 až 1939, v období nazvaném jako jeho „kosmické období“, začal do své tvorby zavádět krystalizované formy a retikulární struktury. Spolu s Ernestem Sábatem vypracoval Teorii zkamenění času. V 40. letech se v jeho díle objevil metafyzický vliv Giorgia de Chirica a Pabla Picassa, který kombinoval prvky kubismu a realismu.
Óscar Domínguez zemřel v roce 1957 v Paříži.