#21

Oscar Dominguez
(1906 – 1957)

Hlava dívky

Oscar Domínguez
#21

Oscar Dominguez
(1906 – 1957)

Hlava dívky

510 zobrazení
470 000 Kč
1. 11. 2018 18:00

olej, plátno
34,5 x 19 cm
1945
sign. DU Domíngues 45
provenience
sbírka Bloudek, Brno, galerie Kodl (aukce 2006), soukromá sbírka Praha
1906 - 1957

Hlava dívky

Óscar Domínguez se narodil v roce 1906 v San Cristóbal de la Laguna, Santa Cruz de Tenerife. Po příjezdu do Paříže v roce 1927, aby zorganizoval exportní stránku obchodu s banány svého otce, se brzy začal účastnit surrealistických kruhů André Bretona. V roce 1929 vytvořil své první obrazy ovlivněné Salvadorem Dalím, Yvesem Tanguyem a Maxem Ernstem.

Jeho technika obtisků, vycházející z náhody, se stala populární v surrealistických kruzích a ovlivnila abstraktní malbu během 50. let. Také experimentoval se šablonami ve snaze omezit interpretaci.

Během let 1938 až 1939, v období nazvaném jako jeho „kosmické období“, začal do své tvorby zavádět krystalizované formy a retikulární struktury. Spolu s Ernestem Sábatem vypracoval Teorii zkamenění času. V 40. letech se v jeho díle objevil metafyzický vliv Giorgia de Chirica a Pabla Picassa, který kombinoval prvky kubismu a realismu.

Óscar Domínguez zemřel v roce 1957 v Paříži.