#72

Marko Čermák
(1940)

Za tajemstvím racků

Marko Čermák - Za tajemstvím racků
#72

Marko Čermák
(1940)

Za tajemstvím racků

Marko Čermnák
293 zobrazení
160 000 Kč
24. 3. 2022 18:00

2x tuš, akvarel, papír
43 x 30; 41 x 30
sign. vzadu Marko Čermák
literatura
J. B. Kamil- Marko Čermák, Modrá pětka za zlatou peřejí a jiné příběhy, Nakladatelství Amulet, Praha 2003
1940

kniha Modrá pětka za zlatou peřejí s podpisem autora přiložena

Marko Čermák, narozen 14. února 1940 v Praze, je všestranný český umělec, jehož talent se projevuje v kreslení, hudbě a trampingu.

Absolvoval Výtvarnou školu Václava Hollara, roční přípravku při Akademii výtvarných umění a výtvarnou výchovu na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy. Jako kreslíř se proslavil především svou prací na komiksech o Rychlých šípech a je autorem nejdéle vycházejícího českého kresleného seriálu Modrá Pětka.

Jeho kresby doprovázely i nové sebrané spisy Jaroslava Foglara, kde se podílel na obálkách i ilustracích. Za svůj přínos českému komiksu obdržel v roce 2015 Cenu Muriel.

V hudbě se Čermák etabloval jako bendžista a zakládající člen skupiny Greenhorns a následně White Stars. Je považován za jednoho z průkopníků hry na pětistrunné banjo v Čechách a za své úsilí byl v roce 2007 oceněn Americkou bluegrassovou asociací. Jeho hudební i výtvarné dílo má v české kultuře nezastupitelné místo.