technika | tisk. plakát |
rozměr | 43 x 15 cm |
rok | 2012 |
signatura | sign. PD Jo. Gertli Danglár |
provenience | plakát na koncert, Olomouc, 2012 |
autor | 1962 |
Jozef Gertli, známý pod pseudonymem Danglář, se narodil 28. ledna 1962 v Detvě na Slovensku. Vyrůstal na lazech nad Hriňovou a později se rodina přestěhovala do Zvolena.
Studoval na Střední uměleckoprůmyslové škole v Bratislavě v letech 1977–1981 a poté pokračoval na Vysoké škole výtvarných umění, kde ho učili Jan Lebiš, Albín Brunovský a Juraj Bartusz.
Jeho umělecká kariéra je spojena s ilustrováním novin a časopisů na Slovensku, včetně Pravdy, JSME a Hospodářských novin. Ilustroval také přibližně 70 knih od různých autorů, jako jsou Petr Pišťanek, Dušan Taragel, Egon Bondy, Ľubomír Feldek a Vilém Klimáček. ¨
V posledních letech se zaměřuje také na malbu velkých pláten, přičemž zachovává svůj charakteristický styl z kreslené tvorby. Ve svých dílech často kombinuje známé kreslené postavičky, loga firem, doutníky, nápoje, zbraně a ženy do nečekaných souvislostí. Navíc několik let spolupracoval s reklamními agenturami.