4511 Olej na plátně, Signováno vlevo dole: Matulka, 40,6 x 55,9 cm.
PROVENIENCE:
Christie's, New York, 28. listopadu 1995, položka č. 230; Soukromá sbírka, New York.
ODHADNÍ CENA: 1.000.000 Kč - 1.500.000 Kč
Lepší představu o tom, jak dílo vypadá si můžete udělat na tomto videu.
Mistorvská a neobyčejně okouzlující práce, jež se bezesporu řadí mezi malířova klíčová díla, je reprezentativním zástupcem nejenom umělcovy, ale i evropské a americké rané neoklasicistní periody, která byla jedním z vrcholů Matulkovy tvorby. Promyšlenou kompozicí na prahu rodícího se slavného kubismu autor vytvořil harmonický kompaktní prostorový koncept odrážející silný vztah ke smyslovému světu a věcnosti stejně jako Bohumil Kubišta. Výjimečnost této špičkové osobité malby provedené v jemné barevnosti tkví v ladných a delikátních zemitých tónech a velmi sofistikovaném utřídění zátiší. Jedná se o vskutku mistrovské dílo vysoké sběratelské a galerijní hodnoty vynikajícím způsobem reprezentující tehdejší moderní polohu amerického kubismu. Jeho hodnotu ještě zvyšuje původ díla - Christie's, New York, 28. listopadu 1995.
Jan Matulka byl americký malíř českého původu a umělec světového jména. Narodil se 7. listopadu 1890 ve Vlachově Březí a v roce 1907 emigroval s rodiči do USA. Žil v New Yorku, kde začal svou uměleckou kariéru.
Po příchodu do USA v roce 1907 studoval na National Academy of Design v New Yorku, kde získal umělecké vzdělání. Po dokončení studií v roce 1917 se oženil s Ludmilou Jirouškovou, která pracovala v Newyorské veřejné knihovně jako vedoucí sekce československé literatury.
V letech 1917–1918 obdržel "cestovní" stipendium od Josepha Pulitzera, což mu umožnilo cestovat po celé Americe a Karibiku. Během této cesty po jihozápadě USA zachytil magický hadí tanec indiánského kmene Hopi.
Jan Matulka byl známý svými abstraktními a expresionistickými malbami, které reflektovaly moderní umělecké trendy své doby. Jeho umělecký přínos zahrnuje také vlivy z cest a jeho setkání s různými kulturami.
Zemřel 25. června 1972 v New Yorku.