#23

Ladislav Sutnar
(1897 – 1976)

Návrh plakátu na nápojovou soupravu

Ladislav Sutnar - Návrh plakátu na nápojovou soupravu
#23

Ladislav Sutnar
(1897 – 1976)

Drawings and Graphics
242 zobrazení
16 000 Kč
ArtKabinet Zíka spol. s r.o.
ArtKabinet Zíka spol. s r.o.
30. 9. 2021 19:00

82,5 x 56,5 cm
30. léta 20. století
1897 - 1976

30. léta, kombinovaná technika/papír, signováno vpravo dole Ladislav Sutnar, sklo, rám

Ladislav Sutnar se narodil 9. listopadu 1897 v Plzni. Byl významným designérem, typografem a avantgardním umělcem, který patří k významným evropským umělcům v oblasti užitého a komerčního grafického designu a vizuální komunikace. Jeho práce byla často srovnávána s umělci jako Jan Tschichold, El Lisickij, Herbert Bayer a László Moholy-Nagy.

Sutnarova tvorba byla výrazná kontrasty, přehledným členěním informací a koncepční prací s fotografií, kolážemi a fotomontážemi. Jeho práce byly známé pro diagonální kompozici, která evokovala pohyb v prostoru, a pro dekorativní prvky.

Mezi jeho různorodé grafické práce patřily plakáty, knižní grafika, obchodní design, hračky, užité předměty a typografie. Zvláště vynikl ve své práci pro Artěl, kde navrhoval stolní nádobí a náčiní, včetně picího skla a příborů.

Jeho výstavní tvorba byla také revoluční. Dokázal běžné předměty, jako například technické sklo, vystavit s neobyčejnou výtvarnou grácií. Jeho výstava československého umění a uměleckého průmyslu ve Stockholmu v roce 1931 byla velmi úspěšná.

Ladislav Sutnar byl aktivním antikomunistou, což mu v komunistickém režimu neprospělo. Jeho práce nebyla v té době uznávána a byla téměř zapomenuta. Dlouho po jeho smrti se však jeho dílo začalo opět objevovat a ocenění. Zemřel 13. listopadu 1976 v New Yorku, USA.