#6

Zdeněk Červinka
(1928 – 2016)

Dvojice

Červinka Zdeněk
Červinka Zdeněk
Červinka Zdeněk
Červinka Zdeněk
Červinka Zdeněk
#6

Zdeněk Červinka
(1928 – 2016)

Dvojice

4 limity
985 zobrazení
30 000 Kč
Galerie Dílo
Galerie Dílo
Vyvolávací cena: 4 000 Kč
20. 10. 2020 19:00

olej na sololitu
47 x 58 cm
PD Červinka
Rámováno
1928-2016

Dvojice

Zdeněk Červinka, narozený v Uherském Hradišti v roce 1928, byl významným malířem s bohémskou duší a výrazným uměleckým výrazem. Ovlivněn svým kulturně angažovaným otcem zdědil lásku k umění a poezii, i když otec byl původně přátelečnější k myšlence, aby se jeho syn věnoval serióznějšímu životnímu stylu.

Přestože Červinka studoval obchodní akademii, jeho vášeň pro umění a touha po bohémském životě ho přivedly k rozhodnutí vstoupit na Střední umělecko-průmyslovou školu v Uherském Hradišti ve věku 31 let. Zde navázal přátelství se sochařem a scénografem Ivanem Theimerem, se kterým odjel do Paříže během Pražského jara. Avšak na rozdíl od Theimera se Červinka rozhodl vrátit domů a nadále se věnovat své umělecké tvorbě.

V jeho díle se objevují témata tajemných krajin, muzikantů, humoru, ale také hloubavých tónů a skrytých otázek. Jeho umění je charakterizováno širokou škálou emocí a variací stylů. Měl přezdívku "Mistr šerosvitu" nebo "Targus" a těšil se z široké základny obdivovatelů. Jeho pozoruhodný příběh ukazuje odvahu následovat svou vášeň a uměleckou cestu navzdory společenským očekáváním.

Zemřel v roce 2016.