#2

Vlaho Bukovac
(1855 – 1922)

Zahalená

Bukovac Vlaho
Bukovac Vlaho
Bukovac Vlaho
Bukovac Vlaho
Bukovac Vlaho
#2

Vlaho Bukovac
(1855 – 1922)

Zahalená

842 zobrazení
900 000 Kč
Galerie Dílo
Galerie Dílo
24. 3. 2021 19:00

literatura
Kružić - Uchytil V., Vlaho Bukovac, život i djelo 1855 - 1922, Zagreb 2005, str. 417, číslo soupisu díla 967 (Zakrabuljena)
Olej/plátno fixované na kartonu
43,5 x 36,5 cm
1916
PD Vlaho Bukovac
Rámováno
1855-1922

Zahalená

Vlaho Bukovac byl významný chorvatský malíř, jehož životní příběh byl pozoruhodný a plný dobrodružství. Narodil se 4. července 1855 v Cavtatu u Dubrovníku a zemřel 23. dubna 1922 v Praze. Již v jedenácti letech opustil svůj domov a vydal se na cestu, která ho přivedla do mnoha koutů světa.

V roce 1877 se usadil v Paříži, kde se stal žákem významného malíře Alexandra Cabanela. Během svého pobytu v Paříži se setkal s dalšími umělci, jako byli Václav Brožík a Vojtěch Hynais. V této době začal rozvíjet své malířské schopnosti a získával cenné zkušenosti.

Jedním z jeho významných děl byla slavnostní opona pro Národní divadlo v Záhřebu. Jeho umělecká kariéra ho však zavedla i do Vídně a nakonec do Prahy. Zde v roce 1903 začal působit jako profesor na Akademii výtvarných umění. V jeho ateliéru se formovaly další významné osobnosti českého uměleckého světa, jako například Emil Filla, Bohumil Kubišta a Bedřich Feigl.

Vlaho Bukovac byl známý především pro své portréty, které vytvářel s precizností a citlivostí. Vedle portrétů se však nevyhýbal ani krajinářským motivům. Jeho umělecký styl se vyvíjel a měnil se v průběhu času. Původně začínal jako realista, avšak postupně procházel impresionismem až k pointilismu, což byl styl založený na využívání malých barevných bodů.

Jeho umělecký odkaz je významný nejen díky jeho vlastní tvorbě, ale také díky vlivu, který měl na další generace umělců. Jeho schopnost přenášet znalosti a umělecké techniky na své žáky na Akademii výtvarných umění v Praze zanechala trvalý otisk v českém uměleckém prostředí.

Vlaho Bukovac zanechal bohaté dědictví v uměleckém světě a jeho díla jsou důležitým prvkem chorvatského i českého kulturního dědictví.