technika | Olej, topolové dřevo |
rozměr | 45 x 36 cm |
rok | 15. století |
Portrét muže před rozlehlou krajinou | Francesco Francia, zvaný Francesco Raibolini, byl italský renesanční malíř, zlatník, medailista a sochař. Je považován za zakladatele boloňské malířské školy. Před tím, než se roku 1485 zaměřil na malbu, vyučil se zlatníkem. Jeho obrazy povětšinou znázorňují Pannu Marii a svaté, avšak jeho tvorba obsahuje i portréty. Obrazy, jež byly ovlivněny Lorenzem Costou jsou ty, které ho nejvíce proslavily.
Tento obraz znázorňuje muže stojící v rozlehlé krajině, nesoucí charakter citlivého gentlemana ušlechtilého původu. Atmosférická krajina namalovaná v krásných jasných barvách nám dokazuje autorovy vysoké malířské dovednosti a kvality.
Autor, v klasickém stylu vrcholné renesance střední itálie, který byl značně ovlivněn Rafaelem, dokazuje své přátelství a pouto právě s Rafaelem. Francia byl již během svého života vyhledávaným a vysoce ceněným portrétistou a společně s Peruginem, Lorenzem Costou a Amigem Aspertinim patří mezi hlavní průkopníky boloňské školy.