technika | Olej, plátno |
rozměr | 123 x 127 cm |
rok | 17. století |
Portrét mladého sezdaného páru | Stejně jako Rubens i Jacob Jordaens studoval nejméně 8 let u jeho učitele Adama van Noorta. Později, konkrétně v roce 1616, se Jordaens oženil s nejstarší dcerou Adama van Noorta, Catharinou, se kterou zplodil 3 děti.
Jacob Jordaens, spolu s Peterem Paulem Budenem a Anthoniem Van Dyckem, patří mezi nejvýznaměnjší vlámské barokní malíře, kteří formovali antverpskou školu 17. století. Jordaens je nejvíce známý pro své oltářní obrazy s náboženskými tématy a také monumentální obrazy z mytologie. Rovněž jsou známy jeho portréty, kterým však doposud bylo objeveno jen malé množství a dosud nebyly řádně prozkoumány. O to je důležitější obraz mladého manželského páru, který lze často najít ve čtvercovém formátu Jacoba Jordaense.
Malíř mistrovsky vyobrazil šťastně naladěný mladý pár stojící v budově paláce s procata závěsy a výhledem na park, zatímco v rukou drží zpěvník. V případě tohoto obrazu Jacob omezuje své jinak velmi temperamentní tahy štětcem a silné barevné tóny ve prospěch individuální fyzionomie obou postav a jejich výraznému černému oblečení s působivými detaily.