#10

Václav Girsa
(1969)

Kouzelník

Václav Girsa
#10

Václav Girsa
(1969)

Kouzelník

Fine Arts
802 zobrazení
150 000 Kč
Luc Art Fund, nadační fond
Luc Art Fund, nadační fond
13. 12. 2020 14:00

akryl, plátno
150 x 200 cm
2014
*1969

Kouzelník

Václav Girsa se narodil 6. října 1969 v Praze a je českým malířem a hudebníkem. Vyrůstal v Praze v rodině památkáře a architekta Václava Girsy. Během druhé poloviny 80. let působil v punkových kapelách jako P. S., Kritická situace a Střešovická kramle. První výstavy svých děl pořádal na konci 90. let a v roce 2001 začal studovat na Akademii výtvarných umění v Praze, kde absolvoval v roce 2007 ve studiu Vladimíra Skrepla.

Kromě mnoha samostatných výstav byl Girsa pozván k účasti na různých uměleckých událostech, včetně Mezinárodního bienále současného umění v Národní galerii v Praze (2005 a 2011), Prague Biennale (2003 a 2013) nebo Nového zlínského salonu (2011 a 2014). Jeho díla byla prezentována také na skupinových výstavách jako "Hrubý domácí produkt" v Galerii hlavního města Prahy, "Na názvu jsme se neshodli" v Galerii NoD v Praze a "Nová trpělivost" v pražském Mánesu (všechny v roce 2007). Měl také pět rozsáhlých výstav v brněnské Wannieck Gallery: "Česká malba 1985–2005" (2005), "CZ – SK Současná česká malba" (2007), "Crisscros" (2008), "Česká malba nultých let 21. století" (2011) a "Kostlivec v rajské omáčce" (2013). Jeho první komplexní výstavu uspořádala v roce 2022 Galerie výtvarného umění v Chebu.

V roce 2011 Girsa obnovil hudební skupinu Střešovická kramle a spolu s ní vydal dvě alba. Dělí svůj čas mezi Prahu a lesní útočiště v Orlických horách a jeho partnerkou je kurátorka a teoretička současného umění Edith Jeřábková.

Girsova malířská tvorba je převážně expresivní a často kombinuje různé styly a žánry, včetně geometrické abstrakce a krajinomalby. Jeho díla často zobrazují zvířata, nadpřirozené bytosti a lesní duchy, přičemž inspirací jsou emocionálně silné zážitky a fantazie. V jeho výstavách často nalezneme i objekty a instalace vytvořené z nalezených materiálů, jako jsou polena, dřevěné úlomky, větve apod.