hlavní popis | Tvorba akademického malíře, grafika a sochaře Miroslava Houště je v tom nejlepším smyslu slova pokračováním staleté a
nepřerušené tradice malířské a sochařské. Jeho dílo je mimořádně
mnohotvárné, maluje klasické portréty, intimní zátiší, či romantické
krajiny zádumčivé Šumavy i radostně slunné Calabrie, která je druhým
umělcovým domovem. |
stav | perfektní |
technika | barevná litografie na papíře |
rozměr | 51x48,5 cm |
rok | nedatováno |
signatura | signováno PD |
rám | ne |
popis v pravém sloupci | 158/196 |
provenience | Diakonie |
život autora | *1954 |
Miroslav Houšť, narozený 20. ledna 1953, je akademický malíř, jehož umělecká tvorba navazuje na staletou a nepřerušenou klasickou výtvarnou tradici. Jeho dílo je velmi rozmanité a zahrnuje širokou škálu výtvarných žánrů.
Houšť vytváří monumentální figurální kompozice s mytologickou tematikou nebo s náměty z českých dějin, ale také se věnuje intimním zátiším, portrétům a romantickým krajinám. Jeho práce zachycují zádumčivou atmosféru Šumavy i slunné scenérie Kalábrie.
Narodil se v Praze a absolvoval Akademii výtvarných umění, kde získal titul absolventa. Po dokončení studia setrval v Praze, ale v roce 1990 se přestěhoval do klidné vesnice Tursko nedaleko od Prahy, kde má svůj ateliér. Zde má dostatek prostoru pro svou malbu, grafiku i sochařskou činnost.
Houšť pracuje převážně s olejovými barvami na plátně, ale nevyhýbá se ani jiným technikám jako jsou tempera, perokresba, pastel nebo uhel. V oblasti grafiky preferuje hlubotiskové techniky, zejména lept a akvatinta, ale využívá i litografii, přičemž často sám tiskne své grafické listy, což je v dnešní době neobvyklé.