technika | olej na plátně |
rozměr | 43 x 49 cm |
rok | 1933 |
signatura | signováno a datováno vlevo dole: J. Čapek 33.
vzadu na rámu přípis tužkou rukou autora: Děti v trávě Josef Čapek 1933 |
stav díla | Přiložen znalecký posudek uznávané znalkyně díla autora PhDr. Pavly
Pečinkové, CSc. Dále posouzeno prof. PhDr. Jaromírem Zeminou, PhDr. Jiřím Machalickým,
Mgr. Anetou Kopeckou a Vladimírem Lekešem. |
provenience | Provenience: významná pražská sbírka
(zakoupeno v roce 1935 přímo od Josefa Čapka za 2000 Kčs) |
Josef Čapek, narozený 23. března 1887 v Hronově, byl význačným českým malířem, grafikem, knižním ilustrátorem a spisovatelem první poloviny 20. století. Zemřel v dubnu 1945 v koncentračním táboře Bergen-Belsen. Byl starším bratrem Karla Čapka, významného českého spisovatele.
Po absolvování střední školy v roce 1903 se Josef Čapek rozhodl pracovat jako dělník v úpické továrně F. M. Oberländera. Ovšem jeho vášeň pro umění ho přivedla do Prahy, kde začal studovat na Uměleckoprůmyslové škole. Zde se také setkal se svou budoucí manželkou Jarmilou Pospíšilovou.
V roce 1910 se vydal s Karlem do Paříže, kde navštěvoval Colarossiho akademii a kde oba bratři společně začali psát první verzi dramatu "Loupežník". Po návratu do Prahy se zapojili do bouřlivých debat mezi umělci. V důsledku toho opustili spolek Mánes a stali se zakládajícími členy nové Skupiny výtvarných umělců.
Josef Čapek byl zpočátku ovlivněn pocézannovskou francouzskou malbou, ale brzy začal experimentovat s kubismem. Jeho díla se vyznačují silným emotivním nábojem a na přelomu války vytvořil několik cyklů symbolizujících válku. Velmi ho inspirovaly dětské motivy a krajinářství. Jako jevištní výtvarník spolupracoval s mnoha významnými divadly, včetně Národního divadla v Praze, Státního divadla v Brně a Městského divadla na Vinohradech.
Tento talentovaný umělec zanechal trvalý otisk v českém umění, a i přes tragický závěr svého života zůstává jeho odkaz nezapomenutelným.