#5

Radomír Kolář
(1924 – 1993)

Dostihy

KOLÁŘ RADOMÍR
KOLÁŘ RADOMÍR
KOLÁŘ RADOMÍR
#5

Radomír Kolář
(1924 – 1993)

Dostihy

Drawings
1 limit
370 zobrazení
500 Kč
Aukční síň Antik Mašek
Aukční síň Antik Mašek
Vyvolávací cena: 500 Kč
8. 7. 2021 18:00

litografie a pastel
15 x 21 cm
1978
signováno
papír, pasparta, sklo, textilní oblepka
1924-1993

Dostihy

Radomír Kolář se narodil 19. srpna 1924 v Rakovníku. Byl český malíř, grafik a ilustrátor. Studoval na Akademii výtvarných umění v Praze, kde absolvoval řádné studium a poté působil od roku 1951 jako aspirant u profesora Miroslava Holého. Později se stal odborným asistentem AVU, kde strávil tři další roky.

V roce 1964 vstoupil do Armádního výtvarného studia a stal se reprezentantem socialistického realismu ve výtvarném umění. Jeho tvorba zahrnovala malbu, kresbu, grafiku a ilustraci, přičemž se věnoval i návrhům poštovních známek. Hlavním tématem jeho díla byla zvířata, zejména koně. Vyrůstal v prostředí hospodářství, což ovlivnilo jeho rané práce zobrazující koně při orbě a svážení plodin. Později se jeho zájem přesunul na koně sportovce a dostihový a jezdecký sport.

Radomír Kolář byl také ilustrátorem mnoha knih od autorů jako Jan Neruda, Maxim Gorkij, Petr Jilemnický a dalších. Vedle toho vytvořil monumentální realizace v technikách gobelínu a mozaiky. Pro jeho tvorbu byl typický expresivní realismus, převážně v monumentální tematické malbě, jak lze vidět v cyklech jako Květnové dny, Dostihy a Cestami vzpomínek. Jeho práce vynikala pevně budovanou kompozicí a expresivní monochromatickou barevností.

Radomír Kolář také projevoval vášeň pro sport a dostihy, což se odráželo v jeho ilustracích a emisích poštovních známek. Vytvořil emise týkající se událostí jako XXIII. Olympijské hry v Los Angeles, Mistrovství světa ve fotbalu v Itálii 1990, a Zimní olympijské hry v norském Lillehammeru 1994. Do konce 80. let 20. století byl pravidelně zastoupen na celostátních výstavách a autorských výstavách, a jeho díla byla vystavována i v zahraničí. Jedno z jeho obrazů s názvem "Don Quijote" je součástí sbírky Horácké galerie. Radomír Kolář zemřel 5. října 1993 v Praze.