#56

Petr Pavlík
(1945)

Podzemí

PAVLÍK PETR
PAVLÍK PETR
PAVLÍK PETR
#56

Petr Pavlík
(1945)

Podzemí

1 limit
257 zobrazení
2 600 Kč
Aukční síň Antik Mašek
Aukční síň Antik Mašek
Vyvolávací cena: 1 000 Kč
8. 7. 2021 18:00

barevný lept
24 x 16 cm
1980
signováno tužkou
papír, autorský tisk, pasparta, sklo
*1945

Podzemí

Petr Pavlík se narodil 31. ledna 1945 v Praze a je významným českým malířem, sochařem, ilustrátorem, výtvarným kritikem, publicistou, fotografem a vysokoškolským pedagogem. Rodiče Petra Pavlíka pocházeli z Vysočiny, ale po svatbě se usadili v Praze na Vinohradech. Otec měl obchod se zeleninou v Maceškově paláci, ale za války byl obchod otce zabaven, a v 50. letech byl odsouzen politicky na pět let do vězení.

Po absolvování střední školy nedostal Pavlík doporučení k dalšímu studiu. Navštěvoval soukromé malířské kurzy a pracoval v různých dělnických profesích. Roku 1967 byl přijat na Akademii výtvarných umění v Praze, ale po roce studia v krajinářském ateliéru prof. Františka Jiroudka přestal malovat. Po srpnové okupaci v roce 1968 vycestoval do Londýna, ale vrátil se do Prahy koncem roku, protože se cítil příliš svázán s českým prostředím.

V roce 1970 studoval fotografii na FAMU u prof. Jána Šmoka a založil umělecké studio AA, zaměřené na land art a veřejné akce. V 70. a 80. letech byl členem různých neoficiálních sdružení výtvarníků a vystavoval v menších pražských galeriích. Roku 1978 spolu s Jiřím Sozanským a Marcelou Pánkovou zorganizoval výstavu Konfrontace, reagující na tvorbu mladých autorů podle kritérií normalizačního SČVU.

V druhé polovině 80. let navštěvoval bytové přednášky filozofa Petra Rezka a podílel se na vzniku samizdatového sborníku Šedá cihla. V roce 1993 přerušil výtvarnou tvorbu a věnoval se teoretické, kritické a literární činnosti. Publikoval v různých časopisech, přednášel na výtvarných fakultách, a v letech 1995-99 pracoval jako restaurátor.

Od roku 2004 je pedagogem na katedře scénografie Divadelní fakulty Akademie múzických umění v Praze. Od roku 2012 se znovu věnuje malbě a sochařství. Roku 2014 byl jmenován čestným občanem Prahy 2.