#2

Bartholomeus van der Helst (nebo dílna) - Portrét mladého muže

#2

249 zobrazení
170 000 Kč
Artbankers s.r.o.
Artbankers s.r.o.
22. 11. 2022 20:00

olej, plátno
73 x 93 cm
okolo 1640
singnatura
nesign.
stav
Dobrý stav, v minulosti restaurováno, jemná stabilní krakeláž po celé ploše, drobné oděrky a škrábance, lehce deformovaný rám
další informace
Soukromá sbírka Belgie
ANG
https://www.artbankers.cz/en/projects-8
DE
https://www.artbankers.cz/de/projects-8

Bartholomeus van der Helst patří k největším portrétistům zlatého věku holandského malířství 17. století. Působil v Amsterdamu ve stejné době jako Rembrandt a podle některých pramenů byl tehdy dokonce mezi klienty žádanější než jeho slavný kolega. Podobizna mladého muže, zřejmě měšťana je mistrovskou ukázkou tehdejší portrétní školy, počínaje dokonale přirozeným provedením výrazu tváře a konče detailně vypracovaným řasením rukávu košile. Jak je písemně doloženo (včetně dobové fotografie) z databází ukradených válečných děl v Mnichově, tento obraz byl za II. světové války ukraden v Belgii speciální nacistickou jednotkou ERR (Einsatzstab Reichleiter Rosenberg), která vyhledávala a zabavovala po celé okupované Evropě hodnotná umělecká díla, mimo jiné pro maršála Göringa. Po válce byl obraz zpět restituován do Belgie (není však již známo komu). Díla Van Der Helsta lze najít v nejslavnějších galeriích světa, včetně pražské Národní galerie, která vlastní hned 3 autorovi malby. Odhad 250 000 - 450 000 Kč.