#17

František Zdeněk Eberl
(1887 – 1962)

V baru

František Zdeněk Eberl - V baru
#17

František Zdeněk Eberl
(1887 – 1962)

V baru

695 zobrazení
240 000 Kč
Artbankers s.r.o.
Artbankers s.r.o.
Vyvolávací cena: 200 000 Kč
24. 4. 2022 19:00

olej, plátno
55 x 68 cm
okolo 1940
signováno vlevo dole
Velmi dobrý stav
provenience
Soukromá sbírka Francie, obraz je publikován v autorově elektronickém katalogu děl pod č. G561
1887 - 1962

Narodil se v rodině smíchovského měšťana. Po vyloučení z pražské Akademie výtvarných umění studoval v Mnichově, žil v Amsterdamu, ve Stockholmu a od roku 1912 v Paříži, kde se trvale usadil na Montmartru. Stal se známým malířem pařížské periferie. Maloval figurální výjevy z Montmartru, postavy z temných uliček a pokoutních podniků, prostitutky, scény z cirkusů, kaváren, tančíren, barů a vykřičených domů. Od roku 1919 vystavoval v řadě předních francouzských i zahraničních galerií jako zástupce Pařížské školy a umírněný expresionista, od roku 1923 vystupoval jako člen Salon d’Automne. Za druhé světové války podporoval hnutí odporu. Nabízený obraz zobrazující pohlednou Francouzku v jednom z pařížských barů pochází právě z období okupace, tedy z doby kolem roku 1940 a patří k nejatraktivnějším Eberlovým dílům, která se na tuzemském trhu v posledních letech objevila. Odhad: 250 000 - 350 000 Kč

František Zdeněk Eberl se narodil 25. června 1888 v Praze.

Studoval na pražské akademii v letech 1903-1904. Rok poté pokračoval ve studiích v Mnichově, Amsterdamu a od roku 1912 v Paříži. Vystavoval i během války a v lednu roku 1915 prezentoval ve dvoře Národního domu na Smíchově soubor svých 50 obrazů ve prospěch vdov a sirotků po vojácích z války.

Zemřel 8. října 1962.