#41

Adolf Born
(1930 – 2016)

Melancholie

Adolf Born (1930 - 2016) - Melancholie
#41

Adolf Born
(1930 – 2016)

Melancholie

4 limity
224 zobrazení
32 000 Kč
Starožitnosti Artek
Starožitnosti Artek
Vyvolávací cena: 15 000 Kč
22. 11. 2024 17:00

Signatura
signováno vpravo dole
Technika
barevná litografie
Rozměry
52x68cm
Rám
rámováno

Rám, pasparta, sklo. Čísílováno 40/93.

Adolf Born se narodil 12. června 1930 v Českých Velenicích.

V letech 1949–1950 studoval výtvarnou výchovu na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy. Později přešel na Vysokou školu uměleckoprůmyslovou a na Akademii výtvarných umění, kde v roce 1955 absolvoval u prof. Antonína Pelce. Ve své tvorbě byl ovlivněn Františkem Tichým a jeho zájmem o cirkusy a varieté.

Adolf Born byl český malíř, kreslíř, ilustrátor, animátor a karikaturista, známý také svými monarchistickými postoji. Jeho díla se vyznačovala zejména použitím grafických technik, jako jsou suchá jehla, lept a litografie.

Vytvořil ilustrace ke knihám od autorů, jako byli Miloš Macourek (Mach a Šebestová) a Jules Verne (Trosečník z Cynthie), a navrhl kostýmy a dekorace pro opery. Jeho umělecké přínosy byly oceněny mnoha cenami, včetně jmenování karikaturistou roku na výstavě v Montréalu (1974) a medaile Za zásluhy 1. stupně (2003). Byl rytířem francouzského Řádu umění a literatury.

Adolf Born zemřel 22. května 2016 v Praze.