#154

Zdeněk Sýkora
(1920 – 2011)

13 linií pro St. Hawkinga

Zdeněk Sýkora (1920 - 2011)
#154

Zdeněk Sýkora
(1920 – 2011)

13 linií pro St. Hawkinga

561 zobrazení
130 000 Kč
ArtKunst Galerie
ArtKunst Galerie
Vyvolávací cena: 90 000 Kč
4. 5. 2023 18:00

signováno, datováno, číslováno 6/50
serigrafie na tenkém kartonu
rozměry
66 x 66 cm
v dolní části drobná promáčklinka
2003

13 linií pro St. Hawkinga

Zdeněk Sýkora, český malíř, grafik a pedagog, se narodil 3. února 1920 v Lounech, kde strávil většinu svého života. Po absolvování reálného gymnázia v Lounech začal již během studií fotografovat a malovat obrazy. Po uzavření vysokých škol v roce 1939 pracoval na železnici. Po skončení druhé světové války se rozhodl studovat výtvarnou výchovu a deskriptivní geometrii na Univerzitě Karlově v Praze. Již v roce 1947 začal vyučovat na této univerzitě, a v roce 1966 byl jmenován docentem malby.

Zdeněk Sýkora byl mimořádně významný umělec, jehož práce jsou zastoupeny v mnoha významných sbírkách moderního světového umění. Patří k průkopníkům využití počítače při přípravě výtvarného díla. Vedle své pedagogické činnosti se věnoval volné tvorbě, maloval obrazy, vytvářel plastiky a byl autorem desítek grafik a realizací v architektuře. Byl členem tvůrčí skupiny Křižovatka, která byla založena v roce 1963 v Praze. Od roku 1985 spolupracoval ve své tvorbě s manželkou Lenkou.

Zdeněk Sýkora zemřel 12. července 2011 v Lounech, kde prožil většinu svého života. Jím vytvořená umělecká díla zanechala významnou stopu v dějinách českého výtvarného umění.