#49

Jiří Načeradský
(1939 – 2014)

Venuše radostná

Jiří Načeradský (1939-2014)
Jiří Načeradský (1939-2014)
Jiří Načeradský (1939-2014)
#49

Jiří Načeradský
(1939 – 2014)

Venuše radostná

Painting / drawing
298 zobrazení
31 000 Kč
ArtKunst Galerie
ArtKunst Galerie
Vyvolávací cena: 18 000 Kč
4. 5. 2023 18:00

PD Načeradský 2010
olej, plátno
rozměry
35 x 51 cm
rámováno

Venuše radostná

Jiří Načeradský se narodil 9. září 1939 v Sedleci. Byl význačným českým malířem, grafikem a vysokoškolským pedagogem. Absolvoval studia na Akademii výtvarných umění v Praze u profesora Vlastimila Rady v letech 1957–1963. V období mezi lety 1968 a 1969 strávil dva roky studijním pobytem v Paříži. Po návratu do Česka se věnoval nejen své vlastní tvorbě, ale po roce 1989 také pedagogické činnosti, působící jako profesor na Pražské AVU a na Fakultě výtvarného umění Vysokého učení technického v Brně.

Jeho umělecká tvorba byla charakterizována zejména zaměřením na lidské tělo a postavy, často s erotickým a sexuálním podtextem. Jiří Načeradský byl jedním z významných představitelů nové figurace 60. let. Jeho díla jsou součástí mnoha českých i zahraničních galerií. V České republice můžeme jeho obrazy najít například v Národní galerii, Galerii hlavního města Prahy, Galerii Středočeského kraje, Českém muzeu výtvarných umění, Severočeské galerii v Litoměřicích, Oblastní galerii v Liberci nebo Galerii výtvarného umění v Ostravě. Mezinárodní uznání si získal i prostřednictvím zastoupení jeho obrazů v Centre Georges-Pompidou v Paříži.

Jiří Načeradský zemřel 16. dubna 2014 v Praze, ačkoliv jeho umělecké dědictví silně obohatilo českou výtvarnou scénu.