#113

Adolf Born
(1930 – 2016)

Tři muži ve člunu

Adolf Born (1930-2016)
Adolf Born (1930-2016)
Adolf Born (1930-2016)
#113

Adolf Born
(1930 – 2016)

Tři muži ve člunu

4 limity
296 zobrazení
165 000 Kč
Artkunst
Artkunst
Vyvolávací cena: 90 000 Kč
12. 12. 2023 18:00

na rubu značeno pozůstalostním razítkem
akvarel, papír
rozměry
31 x 30
rámováno
zachovalost CZ
původní návrh obálky na vinyl: Jerome Klapka Jerome, Miroslav Horníček: Tři Muži Ve Člunu, Supraphon, na zadní straně pozůstalostní razítko
1983

Adolf Born byl český malíř, grafik, ilustrátor, animátor a scénograf. Narodil se 12. června 1930 v Českých Velenicích.

V mládí studoval na vyšehradském gymnáziu a po maturitě pokračoval v letech 1949 až 1950 ve studiu výtvarné výchovy na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Následně přešel na Vysokou školu uměleckoprůmyslovou, kde se pod vedením profesora Antonína Pelce věnoval karikatuře a ilustraci. Po třech letech na VŠUP přestoupil na Akademii výtvarných umění v Praze za svým učitelem Pelcem, kde dokončil svá vysokoškolská studia v roce 1955.

Born byl známý především svou grafikou, zahrnující techniky jako suchou jehlu, lept a zejména litografii. V 60. a 70. letech 20. století se věnoval především karikatuře a získal řadu mezinárodních ocenění. Jeho grafická díla se vyznačovala specifickým stylem, plným originálních postaviček, zvířátek a dalších charakteristických motivů.

Kromě grafiky byl Born také vyhledávaným ilustrátorem knih. Mezi jeho nejznámější ilustrační práce patří knihy od Miloše Macourka (jako "Mach a Šebestová"), Julese Verna, A. Dumase staršího, Vojtěcha Steklače a mnoha dalších. Kromě toho se věnoval scénografii, například pro opeře Antonína Dvořáka "Čert a Káča".

V oblasti filmu spolupracoval na několika projektech, mezi které patří animované filmy a seriály jako "Mach a Šebestová", ale také kreslené titulky a animované části pro hrané filmy.

Adolf Born zemřel 22. května 2016 v Praze. Jeho dílo a vliv na českou uměleckou scénu je nesporný a zanechal po sobě hlubokou stopu v historii českého výtvarného umění.