#146

Vladislav Mirvald
(1921 – 2003)

Krychle a její okrychlí

Vladislav Mirvald (1921-2003)
Vladislav Mirvald (1921-2003)
Vladislav Mirvald (1921-2003)
#146

Vladislav Mirvald
(1921 – 2003)

Krychle a její okrychlí

Painting / drawing
3 limity
337 zobrazení
47 000 Kč
Artkunst
Artkunst
Vyvolávací cena: 37 000 Kč
12. 12. 2023 18:00

na zadní straně signováno a datováno 4.III.2001
olej na kartonu
rozměry
45 x 33
2001

Vladislav Mirvald byl významný český výtvarník, pedagog a fotograf, známý jako člen významné skupiny Křižovatka. Jeho tvorba byla klíčovým prvkem českého konstruktivního umění, a stal se osobitým malířem a vynálezcem nových výtvarných postupů, jako jsou kaňkáže a zmrzláže.

Narodil se v Záluží u Mostu, kde začal navštěvovat gymnázium. Po odstěhování do Loun a absolvování lounského gymnázia pracoval během války jako drážní dělník a telegrafista. Studoval na Pedagogické fakultě Karlovy univerzity, kde získal vzdělání v oboru výtvarná výchova, deskriptivní geometrie a modelování. Po promoci učil na základních školách a na lounském gymnáziu, kde působil většinu své pedagogické kariéry.

Mirvald byl také vášnivým fotografem, sběratelem a restaurátorem. Věnoval se dokumentaci svého okolí, vydal obrazovou knihu o Lounech a okolí a byl autorem sbírek chmelových známek, pohlednic a poštovních kolků. Byl členem SVU Mánes a vystavoval se skupinou Tvrdošíjných.

V umělecké tvorbě Mirvalda můžeme sledovat vývoj od kubistické analýzy a realistické krajinomalby k expresívním vodním krajinám. Jeho kaňkáže, začínající v roce 1961, představovaly výrazné překonání informelu a zdůrazňovaly vztah mezi řádem a náhodou. Tématem jeho díla se stal vztah mezi geometricky vymezenými plochami, konkrétně černými a bílými ploškami. Mirvald experimentoval s kruhovými strukturami, cylindrickými aperspektivami a undulačními válci, což zahrnovalo paralelnost k organické morfologii. Jeho tvorba se stala výzvou pro vnímání plochy jako prostoru a zpochybňovala samotný proces vnímání.

Vladislav Mirvald zemřel v roce 2003 v Lounách, a jeho dílo zůstává významnou součástí českého konstruktivního umění.