technika | tempera, papír |
rozměr | 33 x 21 cm |
rok | konec 30. let |
signatura | sign. PD |
provenience | Malíř Karol Molnár pobýval v letech 1938-39 v ateliéru Františka Kupky v Paříži, jehož dílo ovlivnilo Molnárovy abstrakce inspirované hudebními motivy |
autor | 1903 - 1981 |
Abstraktní kompozice
Karol Molnár se narodil roku 1903 v Brezové pod Bradlom. Nejprve se vyučil zámečníkem a deset let pracoval v továrně. Teprve poté, ve svých devětadvaceti letech, byl přijat na Akademii výtvarných umění (AVU) v Praze. V letech 1938–1939 pokračoval ve studiu v ateliéru profesora Františka Kupky v Paříži, kde mezi oběma muži vzniklo pouto, doložené korespondencí, vedenou v hluboce přátelském duchu. V době válečné (1940–1943) byl Molnár zařazen jako voják u Československé samostatné obrněné brigády ve Velké Británii.
Zemřel v roce 1981 v Praze.