technika | akryl na plátně |
rozměr | 120 x 90 |
rok | 2021 |
signatura | na rubu sign.dat. |
autor | 1951 |
Josef Žáček je český malíř narozený 26. května 1951 v Praze. Jeho tvorba se vyznačuje zaměřením na společenské a politické fenomény, často nekonvenční a kontroverzní. V roce 1993 vytvořil cyklus portrétů hledaných členů německé teroristické skupiny R.A.F. Tato díla reflektují filozofické premisy a zabývají se obecnými problémy lidské existence, jako je svoboda a systémové násilí moci. Jeho obrazy jsou většinou monumentální, monochromní formáty s omezenými detaily a barevností redukovanou na jeden nebo dva tóny, přičemž černá se stala jeho ikonickou barvou.
Josef Žáček studoval malbu na Akademii výtvarných umění v Praze. V roce 1988 byl spoluzakladatelem pražského centra Galerie mladých (dříve Galerie U Řečických), kde probíhaly nezávislé výstavy mladých umělců a akce bez dohledu státní moci. V roce 1992 se stal kmenovým autorem významné pražské Galerie Behémót.
Mezi jeho významné cykly obrazů patří "Hledání ve ztraceném prostoru" (1993), "Genius loci" (2004) a "Bez komentáře" (2011). V jeho tvorbě dominují siluety černých psů, symbolizující proměnu a mizející duch města. V roce 2011 vystavil portréty členů ruské bojové guerilly známé jako "Přímořští partyzáni," což byla reakce na události na ruském Dálném východě v roce 2010.
Josef Žáček je nositelem Ceny Revolver Revue za rok 2014 a jeho práce byly vystavovány v různých galeriích v České republice i v zahraničí.