zachovalost | dobrý |
technika | Olej na plátně |
rozměr | 40x50cm |
signatura | Signováno vpředu |
rám | Blindrám |
Informace o autorovi | (1993, Litomyšl) je absolventem Ateliéru Malířství IV profesora Martina Mainera na Akademii Výtvarných umění v Praze. Má za sebou několik samostatných i skupinových výstav a jeho práce se na české výtvarně scéně stávají čím dál výraznějším fenoménem.
Dominantním tématem Kašparových prací je příroda. Tu malíř zobrazuje precizní realistickou technikou. |
Adam Kašpar žije a tvoří v Jeseníkách. Patří k výrazným představitelům nejmladší generace českých malířů. V letech 2012 až 2018 studoval na Akademii výtvarných umění v Praze v Ateliéru malířství IV profesora Martina Mainera a jeho malby dnes najdeme zastoupeny v českých a evropských, soukromých i státních sbírkách umění. Z nedávných výstavních projektů zmiňme obsáhlou prezentaci jeho díla v pražské Galerii Kvalitář, z dalších samostatných výstav pak prezentaci v Nové síni v Praze, v Galerii Katovna v Jeseníkách či v Basel Art Centre v Basileji.
Specifický tvůrčí přístup Adama Kašpara je v českém prostředí poměrně unikátní. S jistou nadsázkou ho lze považovat za průsečík rozervaného romantismu a racionálního, až vědeckého pozorování. Sám sebe považuje za jednu ze součástí přírody, snaží se s ní splynout a procítit ji, zároveň na ni pohlíží objektivním okem člověka žijícího v bezprecedentním stadiu antropocénu. Tematicky se soustředí nejen na přírodní úkazy nad povrchem země - často se nechává inspirovat geologickými průzkumy nebo naopak astronomickým pozorováním a pojímá tak planetu zemi v celé její existenciální šíři. Vědecká část jeho tvorby vychází ze spoluprací s přírodovědci, jmenovitě s Českou geologickou službou, NP Šumava nebo Národním muzeem. Jeho velkoformátové malby vynikají precizním realistickým zpracováním, dynamikou a silným prožitkem, který se autorovi velmi dobře daří přenést na samotného diváka.