#209

Jaroslav Šerých
(1928 – 2014)

Litografie

Šerých Jaroslav, (1928 - 2014)
#209

Jaroslav Šerých
(1928 – 2014)

Litografie

348 zobrazení
15. 10. 2019 19:00

prodejce
Galerie Goltzova tvrz

Litografie, 20 x 13,5 cm, signováno, rámováno, 56/200

Jaroslav Šerých se narodil 27. února 1928 v Havlíčkově Brodě. Byl významným českým malířem, grafikem a ilustrátorem, jehož umělecká kariéra se rozvíjela na české i mezinárodní umělecké scéně od 50. let 20. století.

Studoval na Vyšší škole uměleckého průmyslu v Jablonci nad Nisou a Střední výtvarné škole v Turnově v letech 1946 až 1950. Následně pokračoval na Akademii výtvarných umění v Praze, kde studoval u profesorů Vlastimila Rady a Vladimíra Pukla v letech 1950 až 1957. Poté absolvoval aspiranturu u profesora Vladimíra Silovského.

Šerýchova tvorba zahrnovala monumentální malbu, které se věnoval od samých počátků své umělecké dráhy. Rovněž byl vášnivým grafikem, zejména mědiryty suchou jehlou a lepty. Později se věnoval především litografii, která skvěle vyhovovala jeho kreslířským schopnostem. Ilustroval mnoho literárních děl českého i světového písemnictví, a to jak pro dospělé, tak i pro děti, včetně běžných i bibliofilských vydání.

Jaroslav Šerých byl členem několika uměleckých sdružení, mezi která patřily SČUG Hollar od roku 1957, umělecká skupina M 57 od roku 1958 a Umělecká beseda od roku 2004. Jeho přínos českému výtvarnému umění zahrnoval nejen vlastní tvorbu, ale i účast na uměleckých diskusích a sdruženích, kde měl příležitost ovlivnit a formovat uměleckou scénu své doby.

Zemřel 23. března 2014 v Praze.