signatura CZ | signováno |
technika CZ | akryl a olej na plátně |
rozměry CZ | 30 x 25 cm |
zachovalost CZ | perfektní |
rok /year | 2021 |
další info CZ | dar autora |
Jana Vojnárová, narozená v roce 1982, se ve své dosavadní malířské tvorbě zaměřuje především na lidskou figuru jako výrazný motiv. Expresivní malířský rukopis a dojem rozmazanosti dodávají jejím obrazům plochou obrazovou rovinu, která však stále nabízí pohled do rozvinutého obrazového prostoru, podobně jako když se díváme ven skrz okno za deště.
I přes to, že figurativní obrazový prostor je oddělen od diváka přímým kontaktem s malířovým štětcem, jedná se spíše o dvojrozměrnou bariéru. Za ní lze číst rozvinuté pseudo-narativní příběhy těl a bytostí, které tyto prostory obývají. Tato hra s kompozičními tělesnými vztahy někdy vede k volnějšímu, až abstraktnímu akcentování malířského rukopisu, který podtrhuje lehkost autorčiny stékavé malířské techniky.
I když může žánrovost mnoha zobrazovaných scén připomínat letmé fotografické záběry, fotografie jsou pouze jedním z častých inspiračních zdrojů. Jana Vojnárová má schopnost přetavit jejich efemérnost do pevněji konstruovaných figurativních a kompozičních situací. Její zájem o práci s figurativními gesty a situacemi se projevuje i v její práci s koláží.