#20

Jana Vojnárová
(1982)

Dívka na laně

Jana Vojnarová (1982)
#20

Jana Vojnárová
(1982)

Dívka na laně

Painting / drawing
1 limit
178 zobrazení
Vyvolávací cena: 7 000 Kč
2. 4. 2023 17:00

signatura CZ
signováno
technika CZ
akryl a olej na plátně
rozměry CZ
30 x 25 cm
zachovalost CZ
perfektní
rok /year
2021
další info CZ
dar autora

Dívka na laně

Jana Vojnárová, narozená v roce 1982, se ve své dosavadní malířské tvorbě zaměřuje především na lidskou figuru jako výrazný motiv. Expresivní malířský rukopis a dojem rozmazanosti dodávají jejím obrazům plochou obrazovou rovinu, která však stále nabízí pohled do rozvinutého obrazového prostoru, podobně jako když se díváme ven skrz okno za deště.

I přes to, že figurativní obrazový prostor je oddělen od diváka přímým kontaktem s malířovým štětcem, jedná se spíše o dvojrozměrnou bariéru. Za ní lze číst rozvinuté pseudo-narativní příběhy těl a bytostí, které tyto prostory obývají. Tato hra s kompozičními tělesnými vztahy někdy vede k volnějšímu, až abstraktnímu akcentování malířského rukopisu, který podtrhuje lehkost autorčiny stékavé malířské techniky.

I když může žánrovost mnoha zobrazovaných scén připomínat letmé fotografické záběry, fotografie jsou pouze jedním z častých inspiračních zdrojů. Jana Vojnárová má schopnost přetavit jejich efemérnost do pevněji konstruovaných figurativních a kompozičních situací. Její zájem o práci s figurativními gesty a situacemi se projevuje i v její práci s koláží.