#28

Adam Štech
(1980)

Nevěsta

Adam Štech (1986)
#28

Adam Štech
(1980)

Nevěsta

181 zobrazení
Vyvolávací cena: 5 000 Kč
2. 4. 2023 17:00

signatura CZ
signováno
technika CZ
kolorovaná litografie, papír
rozměry CZ
81 x 55,5 cm
zachovalost CZ
perfektní
rok /year
2023
další info CZ
dar autora

Nevěsta

Adam Štech žije a pracuje v Praze. Vystudoval Akademii výtvarných umění v Praze (2001-2008) v ateliérech malby u Jiřího Sopka a Vladimíra Skrepla, během studia absolvoval také uměleckou rezidenci na portugalské Bellas Artes. V roce 2004 získal Cenu ateliéru Jiřího Sopka AVU Praha a v roce 2011 se stal laureátem 4. Ceny kritiky za mladou malbu udělované Sdružením výtvarných kritiků a teoretiků České republiky. Dílo Adama Štecha je zastoupeno v mnoha českých a zahraničních soukromých i veřejných sbírkách. V rámci posledních let připravil samostatné výstavy pro DSC Gallery a Galerii Václava Špály v Praze či Galerii Františka Drtikola v Příbrami, ze zahraničních institucí zmiňme jeho prezentaci v Ascaso Gallery v Miami nebo v bruselském Prague House.

Tvorbu Adama Štecha pojí pevná formální i obsahová linka. Ve svých malbách a mozaikách konfrontuje různorodé výtvarné projevy od primitivismus, přes baroko až po kubismus s vlastním autentickým vizuálním jazykem. Velmi často vychází z modernistických forem, které následně přetváří současnými tvůrčími principy. Eklektismu odpovídají i užívaná tradiční média malby, mozaiky a grafiky. V mnoha dílech zřetelně cituje významné okamžiky z historie umění, jindy zase rád rýpne pod bublající povrch české politiky, jako například kubisticky pojatými portréty českých prezidentů posledních desetiletí. Díky tomuto specifickému náboji i rukopisu si ho oblíbili čeští sběratelé umění i sbírkotvorné instituce.