#76

Matěj Lipavský
(1985)

Sluneční snih

Matěj Lipavský (1985)
#76

Matěj Lipavský
(1985)

Sluneční snih

Painting / drawing
108 zobrazení
2. 4. 2023 17:00

signatura CZ
PD signováno
technika CZ
olej na plátně
rozměry CZ
95 x 90 cm
zachovalost CZ
perfektní
rok /year
2013
další info CZ
dar autora

Sluneční snih

Matěj Lipavský je malíř a básník v jedné osobě. Jeho tvorba spočívá v propojení poezie s malbou, přičemž básně tvoří základ, který inspiruje jeho obrazy. V jeho dílech se projevuje malebnost, zvukovost a rytmus, přičemž často vynechává tradiční výtvarný syntax, jako je perspektiva nebo formální prvky, a namísto toho se zaměřuje na barevné počitky a harmonii.

Lipavského díla, zejména plenéry, vznikají na základě jeho schopnosti vnímat okolní svět kolem sebe a zaznamenávat ho bez předem stanovených představ nebo zkušeností. Krajinné scenérie se komponují spontánně, když roztroušené barevné flíčky získají novou harmonii na plátně. Přestože Lipavský využívá abstraktní přístup k tvorbě, jeho náměty stále zachovávají objektivní inspiraci, ať už jde o krajinu nebo architektonické prvky.

Od roku 2004 vystavuje Lipavský svá díla, především v Praze, ale i na regionální úrovni. Pravidelně spolupracuje se svým bratrem, sochařem Jakubem Lipavským, a účastní se různých výtvarných symposií. Kromě malby se také věnuje ilustracím knih a vlastní poezii.

Lipavský vystudoval Akademii výtvarných umění v Praze pod vedením Jiřího Sopka a absolvoval stáž v sochařském ateliéru Jindřicha Zeithammla.