signatura CZ | PD signováno |
technika CZ | olej na plátně |
rozměry CZ | 95 x 90 cm |
zachovalost CZ | perfektní |
rok /year | 2013 |
další info CZ | dar autora |
Sluneční snih
Matěj Lipavský je malíř a básník v jedné osobě. Jeho tvorba spočívá v propojení poezie s malbou, přičemž básně tvoří základ, který inspiruje jeho obrazy. V jeho dílech se projevuje malebnost, zvukovost a rytmus, přičemž často vynechává tradiční výtvarný syntax, jako je perspektiva nebo formální prvky, a namísto toho se zaměřuje na barevné počitky a harmonii.
Lipavského díla, zejména plenéry, vznikají na základě jeho schopnosti vnímat okolní svět kolem sebe a zaznamenávat ho bez předem stanovených představ nebo zkušeností. Krajinné scenérie se komponují spontánně, když roztroušené barevné flíčky získají novou harmonii na plátně. Přestože Lipavský využívá abstraktní přístup k tvorbě, jeho náměty stále zachovávají objektivní inspiraci, ať už jde o krajinu nebo architektonické prvky.
Od roku 2004 vystavuje Lipavský svá díla, především v Praze, ale i na regionální úrovni. Pravidelně spolupracuje se svým bratrem, sochařem Jakubem Lipavským, a účastní se různých výtvarných symposií. Kromě malby se také věnuje ilustracím knih a vlastní poezii.
Lipavský vystudoval Akademii výtvarných umění v Praze pod vedením Jiřího Sopka a absolvoval stáž v sochařském ateliéru Jindřicha Zeithammla.