technika | olej na plátně a na lepence |
rozměr | 54 x 33 cm |
signatura | signováno PD |
rám | rámováno |
autor | 1903-1990 |
Václav Haise, český malíř a grafik, se narodil 26. září 1903 v Buku u Prachatic. Studoval na Akademii výtvarných umění v Praze v letech 1932 až 1937, kde se věnoval uměleckému řemeslu pod vedením Maxe Švabinského. Během svého působení na akademii zdokonaloval své dovednosti a rozvíjel svůj výtvarný projev.
Václav Haise byl členem Jednoty umělců výtvarných a Českého fondu výtvarných umění (ČFVU). Jeho tvorba zahrnovala portréty, krajinomalbu a figurální kompozice. Mezi jeho významná díla patří například krajinářské obrazy, jako "Zima v Tróji," "Predjarí," "Uprívoz," "Tiché údolí" a "V Tróji." Specializoval se také na zátiší, z nichž je známé "Ateliér."
Umělec se věnoval různým tématům a vyjadřoval svou uměleckou invenci prostřednictvím rozmanitých žánrů. Jeho práce zachycovaly krásu krajiny, intimitu portrétů a sílu figurálních kompozic.
Václav Haise zemřel 2. března 1990 v Praze, zanechávaje po sobě dílo, které odráží jeho citlivý pohled na svět umění.