#13

Miloslav Holý
(1897 – 1974)

Kytice

Holý Miloslav | Kytice
Holý Miloslav | Kytice
Holý Miloslav | Kytice
Holý Miloslav | Kytice
Holý Miloslav | Kytice
#13

Miloslav Holý
(1897 – 1974)

Kytice

3 limity
506 zobrazení
17 000 Kč
Einszwei Gallery
Einszwei Gallery
Vyvolávací cena: 5 000 Kč
2. 12. 2020 20:00

olej na plátně/ lepenka
57 x 44 cm
1952
signováno LD
rámováno
1897-1974

1952, olej na plátně/ lepenka, 57 x 44 cm, signováno LD, rámováno

Miloslav Holý byl významný český malíř, narodil se 4. října 1897 v Praze. Studoval na Akademii výtvarných umění v Praze u významných umělců, jako jsou Jan Preisler, Vlaho Bukovac, Jakub Obrovský a Max Švabinský. Spolu s dalšími umělci založil v roce 1924 skupinu Ho Ho Ko Ko, známou také jako Skupina sociální malby.

V jeho díle se odráží příklon k expresionismu a výrazný zájem o krajinomalbu. V průběhu svého života prošel různými fázemi výtvarného vyjádření. Ve dvacátých letech byl koloristou, později se v jeho malbě objevila dynamika a pastóznost. Inspiraci nacházel v krajině Podorlicka a byl rovněž ovlivněn expresionismem.

Holý se věnoval také sběratelství a shromáždil bohatou sbírku kreseb a malířských prací českých a německých umělců 19. a 20. století. Jeho sbírka obsahovala práce umělců, jako jsou Josef Navrátil, Julius Mařák, Jan Preisler, Rudolf Kremlička, Jiří Karásek, Max Liebermann a mnoho dalších.

Zastával také pozici profesora a rektora na Akademii výtvarných umění v Praze. V roce 1964 obdržel titul zasloužilý umělec a v roce 1967 byl vyznamenán Řádem práce.

Zemřel 3. března 1974 v Praze.