#14

Vojtěch Doležil
(1882 – 1961)

Na Ondrejnici ve Fryčovicích

Doležil Vojtěch | Na Ondrejnici ve Fryčovicích
#14

Vojtěch Doležil
(1882 – 1961)

Na Ondrejnici ve Fryčovicích

452 zobrazení
5 500 Kč
Einszwei Gallery
Einszwei Gallery
Vyvolávací cena: 5 000 Kč
2. 12. 2020 20:00

olej na lepence
23 x 31 cm
signováno PD
rámováno
1882-1961

olej na lepence, 23 x 31 cm, signováno PD, rámováno

Vojtěch Doležil se narodil 11. června 1882 v Kunčicích pod Ondřejníkem. Jeho otec byl místní učitel Josef Doležil a matka Terezie Doležilová (rozená Zapletlová z Tovačova). Vojtěch vyrůstal v umělecké rodině a měl dva bratry, Huberta a Metoda.

Studoval na různých školách, včetně Chlapecké měšťanské školy v Frenštátu pod Radhoštěm (1894-1896) a Chlapecké měšťanské školy v Příboru (1897-1898). Poté pokračoval ve studiu na C.k. ústavu ku vzdělávání učitelů v Kroměříži (1898-1901), což ho připravilo na budoucí kariéru učitele. Vojtěch pracoval jako podučitel na obecné škole v Kyjově v letech 1901-1904.

Poté se přestěhoval do Prahy, kde se krátce školil v Kalvodově krajinářské škole, aby se připravil na další studia. Následně odešel do Drážďan, kde v letech 1904-1908 studoval na akademii malířských umění a byl žákem profesorů Gotthardta Kuehleho, Oskara Zwintschera a Richarda Müllera.

Po návratu do Prahy v letech 1908-1909 studoval na umělcko-průmyslové škole u profesorů Bedřicha Klugeho, Karla Maška, Jana Preislera a Ludvíka Wurzela. V dalších letech působil jako asistent kreslení na Státní průmyslové škole v Brně v letech 1909-1912 a provozoval "Doležilovu malou malířskou školu" v letech 1910-1914. V roce 1911 absolvoval státní zkoušku z kreslení, geometrie a modelování.

Mezi lety 1912-1916 působil jako profesor kreslení na Státním reálném gymnáziu v Liberci. V roce 1914 se oženil s Hildou Navrátilovou. Po několika dalších školních působeních v různých městech, včetně Prahy, zemřel Vojtěch Doležil 27. října 1961 v Praze.