#15

Jaroslav Grus
(1891 – 1983)

Zimní krajina

Grus Jaroslav | Zimní krajina
Grus Jaroslav | Zimní krajina
Grus Jaroslav | Zimní krajina
Grus Jaroslav | Zimní krajina
Grus Jaroslav | Zimní krajina
#15

Jaroslav Grus
(1891 – 1983)

Zimní krajina

7 limitů
634 zobrazení
5 500 Kč
Einszwei Gallery
Einszwei Gallery
Vyvolávací cena: 1 000 Kč
2. 12. 2020 20:00

tempera na lepence
30 x 46 cm
signováno PD
rámováno
1891-1986

tempera na lepence, 30 x 46 cm, signováno PD, rámováno

Jaroslav Grus se narodil 13. srpna 1891 v Pardubicích a zemřel 13. října 1983 v Praze. V letech 1907 – 1912 studoval na Akademii výtvarných umění v Praze u profesorů Hanuše Schwaigera a Vlaho Bukovace. Po studiích navštívil Benátky, Dalmácii, Francii a Itálii. Ve své tvorbě se Grus zaměřil zejména na českou krajinu, přičemž ve 20. a 30. letech se v jeho dílech projevovaly fauvistická barevnost a dynamická koncepce obrazu. V poválečném období se přiklonil k realistickému vitalismu. Jeho umění bylo ovlivněno cestami do Francie v roce 1925, do Itálie v roce 1927 a do Španělska v roce 1929. Ve 20. a 30. letech využíval v tvorbě nelomených barev a velkých, zjednodušených barevných ploch. Po roce 1948 se jeho tvorba více naklonila k socialistickému realismu a od 50. let maloval motivy z průmyslového prostředí. Byl členem KSČ, SVU Mánes a později předsedou Svazu českých výtvarných umělců. V roce 1971 byl jmenován čestným občanem města Pardubic a v roce 1973 se stal členem Klubu přátel Pardubicka. Kromě malby se věnoval i scénografii, například v roce 1931 vytvořil scénografii Prodané nevěsty.