#9

Michal Pěchouček
(1973)

LA PLAGE — Z CYKLU ŠKOLNÍ LOĎ

MICHAL PĚCHOUČEK
#9

Michal Pěchouček
(1973)

LA PLAGE — Z CYKLU ŠKOLNÍ LOĎ

399 zobrazení
38 000 Kč
Etcetera Auctions s.r.o.
Etcetera Auctions s.r.o.
Vyvolávací cena: 38 000 Kč
6. 6. 2020 18:30

akryl, plátno
30 × 30 cm
2011
sign. na rubu Michal Pěchouček La Plage 2011 #5
přiložen certifikát autenticity VYSTAVENO Školní loď, Chemistry Gallery, Praha 2013. LITERATURA Srov.: Martin Mazanec, Michal Pěchouček: Michal Pěchouček Studio, Olomouc: Pastiche Filmz o. s. 2013, obrazová příloha.
(*1973)

LA PLAGE — Z CYKLU ŠKOLNÍ LOĎ

Michal Pěchouček je český výtvarník narozený v roce 1973 v Teplicích. Působí v Praze a jeho tvorba spojuje tradiční formy s novými a originálními prvky. Začínal jako grafik a jeho barevné linoryty prokázaly technickou brilanci a malířskou kvalitu. V roce 1996 se ale vydal na dobrodružnou cestu, která tuto techniku posunula do nových dimenzí.

Pěchouček začal pracovat s výjevy z rodinných diapozitivů z 60. a 70. let, inspirovanými jeho vlastními grafikami. Tradiční grafická technika mu však nedovolovala tak autenticky "zpřítomnit" tyto výjevy, jako když se promítají na plátno pomocí diaprojektoru. Proto začal obrazy rozkládat do několika plánů na síťové pletivo, na které následně maloval syntetickými barvami. Tím vytvářel zvláštní blízkost, životnost a prostorovost obrazu.

Později se Pěchouček začal zajímat i o fotografii. Sestavil několik barevných fotopříběhů, které fotil sám, a vytvářel tak příběhy pomocí sekvencí momentek. V roce 2001 se vrátil k malbě a převedl metodu fotopříběhů do malované formy.

V posledních letech se Pěchouček věnuje převážně videu. Jeho dílo "Sběratel" z roku 2003 je sérií 28 obrazů, které tvoří příběh na filmovém pásu. Tuto sérii doplňuje video, kde Pěchouček v roli umělce předvádí obrazy neviditelnému sběrateli, tím vytváří příběh vlastní tvorby.

Celkově lze říci, že Michal Pěchouček přináší do své tvorby novátorský pohled spojený s experimentováním s různými výtvarnými technikami a médii.