technika | kombinovaná technika, plátno |
rozměr | 82,5 x 68 cm |
rok | 70. léta |
signatura | sign. na rubu M. Palla |
rám | autorská lišta |
provenience | literatura
Jiří Valoch, Jozef Sceres, Petr Kofroň, Marian Palla: Katalog, Bludný kámen, Opava 2006, s. 24. |
autor | (*1953) |
Marian Palla, narozený 30. července 1953 v Košicích, je český prozaik, básník, výtvarník, vysokoškolský pedagog, publicista a recesista.
Po ukončení studia na konzervatoři v Brně v oboru kontrabas v roce 1977 hrál přes patnáct let v orchestru Janáčkovy opery v Brně. Vedle hudební činnosti se věnuje také výtvarnému umění a má za sebou několik samostatných výstav, jak v České republice, tak v zahraničí. Jeho díla jsou součástí sbírek Národní galerie v Praze, Východočeské galerie v Pardubicích, Muzea umění v Olomouci a Moravské galerie v Brně. V období od roku 1994 do 2011 působil pedagogicky na Fakultě výtvarných umění VUT v Brně, kde zastával post asistenta a později docenta. V roce 2000 absolvoval Atelier multimedia, koncept, environment na FaVU VUT. Palla je také členem několika uměleckých skupin, například Florián.
Marian Palla je autorem několika knih, včetně sci-fi knihy pro děti s názvem "Ve znamení hada," kterou napsal společně s Janem Jiráněm. Kromě toho se stal historicky prvním mistrem České republiky ve slam poetry v roce 2003. V roce 2016 obdržel Cenu Michala Ranného. V současné době je v důchodu a žije a tvoří ve Střelicích u Brna.