technika | vinylová barva, překližka |
rozměr | 45 × 24 × 14 cm |
rok | 1982 |
signatura | značeno 17/82 |
provenience | Sbírka Dalibora Chatrného. |
autor | (*1945) |
Miloš Cvach se narodil v roce 1945 a je český umělec, který v současnosti žije ve Francii. Od sedmdesátých let až po současnost se ve svém uměleckém díle věnuje originálním způsobem myšlenkám minimalismu a geometrické abstrakce. Jeho reliéfy, kresby a grafiky, inspirované přírodou i městským prostředím, lze chápat jako hru s geometrickými tvary, která vyvolává emoce, představy a vzpomínky.
Miloš Cvach, vnuk impresionisty Miloše Jiránka, započal své umělecké vzdělání na pražské Akademii výtvarných umění (AVU) v roce 1963. Studoval malbu u Arnošta Paderlíka a později přešel do sochařského ateliéru figuralisty Karla Lidického. Po absolvování v roce 1970 se definitivně přiklonil k minimalistickému přístupu a jeho tvorba se zaměřila na analýzu vnitřních vztahů v prostoru a prolínání hranic mezi malbou a sochou.
V roce 1973 emigroval Miloš Cvach do Francie za svou manželkou, umělkyní Sophií Curtil. Nový život ve svobodné společnosti a pohlcování aktuálních tendencí ve výtvarném umění ovlivnily jeho tvorbu. Inspirací se stalo zejména hnutí Arte Povera a skupina Suppores/Surfaces, což vedlo k důrazu na materiálovou složku a integraci přírodních prvků do jeho děl.
V průběhu 70. let vytvořil sérii "Klecí a Rámů", kde okolní prostředí interaguje s dílem, a interaktivních "deskových her", ve kterých divák hraje aktivní roli. V roce 1977 začalo Cvachovo "zelené" období, charakterizované pravidelnými reliéfy s převažujícími zelenými a bílými plochami. Tato fáze představovala odrazový můstek k novým tvarům a bohatším barvám.
Cvachovo umělecké úsilí se zaměřuje na vztahy mezi barvami a formami, mezi hmotou a prázdnotou, a na vyjádření intenzivních emocí a pocitů co nejúspornější formou. Kromě plastik se věnuje i autonomní tvorbě kreseb a grafiky, které reflektují podobné otázky jako jeho trojrozměrná díla. Jeho tvůrčí cesta zahrnuje i pedagogickou činnost.
Miloš Cvach zůstává aktivním umělcem, a jeho poslední samostatná výstava se konala v Sophistica Gallery v Praze na podzim roku 2020.