#18

Karel Nejedlý
(1873 – 1927)

Faun a dívka

Nejedlý Karel - Faun a dívka
#18

Karel Nejedlý
(1873 – 1927)

Faun a dívka

Arts
375 zobrazení
55 000 Kč
European Arts
European Arts
Vyvolávací cena: 36 000 Kč
22. 5. 2022 13:00

Olej na lepence
50,4 x 72,5 cm
nedatováno
PD Nejedlý. K
rámováno
1873 - 1927

Arel Nejedlý, narozen 8. července 1873 v Praze, byl významný český malíř, ilustrátor, grafik a pedagog. Jeho životní příběh byl značně pestrý a plný uměleckých úspěchů.

Narodil se v Praze do rodiny stavebního inženýra Gustava Nejedlého. Studoval na pražské malířské Akademii v letech 1888–1894, kde měl možnost být žákem významných umělců, jako byli Julia Mařák, František Sequens a Maxmilián Pirner.

Arel Nejedlý se stal součástí pražské bohémy, účastnil se života v restauraci "Monako," a tato období svého života byla popsána v knize "Pražská bohema" od Karla Rélinka. V té době se setkal s umělci jako Karel Špillar, který mu přezdíval "Kadlouštínek." Otakar Nejedlý ve svých vzpomínkách zmiňuje, že Arel Nejedlý byl typickým bohémou, nepravidelným jak v práci, tak v odpočinku.

V roce 1899 se Arel Nejedlý oženil s Antonií Štulovou, ačkoliv byl v civilním životě učitelem kreslení na C. k. reálce v Praze. Během svého života cestoval a maloval krajinu v různých regionech Čech, na Slovensku, v Orlických horách a na Šumavě. Jeho krajinářská díla odrážejí stylizaci inspirovanou secesí a symbolismem.

Nejedlý byl také členem Spolku výtvarných umělců Mánes v letech 1900–1905. Kromě malby se podílel na vytváření ilustrací pro knihy a pohlednice. Spolu s Josefem Ullmannem vytvořil oponu pro ochotnický spolek z Rybné v Orlických Horách, což bylo jedno z jeho nejvýznamnějších děl.

Zemřel v roce 1927 v Praze. Jeho dílo, ať už ve formě obrazů, ilustrací nebo pohlednic, přineslo do českého umění pestrý a originální pohled na krajinu a život své doby.