#20

Vojtěch Preissig
(1873 – 1944)

Krajina se stromy

Preissig Vojtěch - Krajina se stromy
#20

Vojtěch Preissig
(1873 – 1944)

Krajina se stromy

Arts
1 limit
419 zobrazení
410 000 Kč
European Arts
European Arts
Vyvolávací cena: 400 000 Kč
22. 5. 2022 13:00

Olej na lepence
19 x 24 cm
PD Vpreissig
rámováno
1873 - 1944

Opatřeno odborným posudkem PhDr. Karla Srpa. Provenience: | Sbírka Jindřicha Waldese. Vystaveno: | České malířství dvacátého století, Sbírka moderního umění, Národní galerie v Praze, 1971, č. k. 543. | Alfons Mucha – Tjeckisk art nouveau, Konsthall Malmö a Liljevalchs Konsthall, Stockholm, 1981-1982, č. k. 238. | Tschechische Kunst 1878-1914, Mathildenhöhe Darmstadt, 18. 11. 1984 – 3. 2. 1985. Publikováno: | Tschechische Kunst 1878-1914, Mathildenhöhe Darmstadt, 18. 11. 1984 – 3. 2. 1985, č. k. 424. Z posudku PhDr. Karla Srpa: Toto je skvělá raná ukázka Preissigova zájmu o malbu, která shrnuje všechny jeho stěžejní motivy, objevující se v souběžných tiscích, i v pozdních obrazech. Drobný horizontálně protáhlý, až panoramatický výjev, jenž by se dal také vnímat jako určitá kompoziční zkouška pro budoucí tisk, je skladebně rozvržený do dvou plánů. Předního, širšího, obsazeného kmeny stromů, rostoucími z modernistické plochy, vyjadřující prostor, s výraznými třemi břízami v popředí, v nichž zaznívá propojení bílé a černé, a velmi rozložitým kmenem hnědého stromu, abychom za pravou břízou ještě rozeznali jednoduchý, lineárně naznačený, nenápadný kmen, vyjadřující autorovu zjemnělou symboliku. Introvertní dílo pokračuje v druhém plánu, obsazeném z větší části šedou stěnou statku s výraznými domy v pozadí, a částí krajiny, obsahující zelené stromy vlevo. Celý obraz je uzavřen nenápadným pásem temně šedé v pozadí. Tato skladba je tudíž esencí Preissigova pohledu na svět, jehož vnitřní usebranost naznačují i drobné, nepatrné tahy červené, jimiž je plocha poseta. V obraze je postižen celý Preissig, všechny jeho výrazové odstíny a pocitové vztahy, vazby k přírodě, stejně jako k civilizaci, vazby k otevřenému prostoru v popředí, i k uzavřenému v pozadí. Jde o výjimečný obraz, přestože je drobných rozměrů, shrnuje vše, čím se Preissig zabýval, a zároveň ukazuje na základní naladěnost období kolem roku 1900, jehož se stal čelným představitelem. Obdobná díla se na našich a dalších prestižních aukcích objevují pouze výjimečně a draží se v rozmezí 600 000 – 800 000 CZK

Vojtěch Preissig byl významný český grafik, typograf, malíř a ilustrátor, narozený 31. července 1873 v Světci. Po absolvování pražského reálného gymnázia a Uměleckoprůmyslové školy se Preissig v roce 1898 přesunul do Paříže, kde se zdokonaloval v tiskařském řemesle. V roce 1903 se vrátil do Prahy jako renomovaný grafik a později se přestěhoval do USA, kde působil jako pedagog v Bostonu.

Během první světové války byl aktivní v československém zahraničním odboji, kde vytvářel vizuální propagační kampaně a pomáhal organizovat nábor dobrovolníků do zahraniční armády. Po válce navrhoval vlajky pro nově vzniklé Československo a ve dvacátých letech se věnoval volné tvorbě a knižní grafice.

Po návratu do Československa v roce 1931 se Preissig zapojil do odbojové činnosti proti nacistickému režimu. V roce 1940 byl zatčen gestapem a vězněn v koncentračním táboře Dachau, kde v roce 1944 zemřel.

V jeho tvorbě se odrážela potřeba chápat svět jako celek, zkoumat vztahy mezi člověkem a přírodou a hledat nové možnosti v grafickém designu. Zajímal se o vzájemné vztahy barev a tvarů a objevoval nové tiskové techniky, což vedlo k inovacím v secesní ornamentice.