#5

Ota Bubeníček
(1871 – 1962)

Krajina se sosnami v Písku

Bubeníček Ota - Krajina se sosnami v Písku
#5

Ota Bubeníček
(1871 – 1962)

Krajina se sosnami v Písku

Arts
1 limit
418 zobrazení
260 000 Kč
European Arts
European Arts
Vyvolávací cena: 160 000 Kč
22. 5. 2022 13:00

Olej na plátně
75 x 58 cm
1910
rámováno
1871 - 1962

Posoudil a pravost díla potvrdil PhDr. Mgr. Michael Zachař. Vystaveno: | Mistři české krajinomalby, Galerie Diamant S.V.U. Mánes, 2011 – vzadu štítek a razítko; | Má vlast - pocta české krajinomalbě, Jízdárna Pražského hradu 4.9 - 1.11.2015 Publikováno: | Mistři české krajinomalby, Galerie Diamant S.V.U. Mánes, 2011 – vzadu štítek a razítko; | Má vlast - pocta české krajinomalbě, Jízdárna Pražského hradu 4.9 - 1.11.2015 Ota Bubeníček je širší veřejnosti znám spíše pro své pohledy do krajiny obseté chalupami či jemným stromovím. Zde ale vidíme malířovu ranější práci velkoformátového ražení. Oko diváka je konfrontováno v prvním plánu plátna s mladými borovicemi, vyrážejícími z písčitého podloží. Tyto mladé kmeny halí zvolenou plochu do křehkého šera, jež je v horní části díla nabouráváno jiskrnými paprsky slunce. Bubeníček zde zvolil malbu silnějšími, procítěnými tahy, kdy pasta každého tahu tvoří strukturu kýženého efektu hry barev na povrhu plátna. Za borovicemi ční bílé stavení honosící se mansardovou střechou. Celý námět je orámován borovicovým hájem, jehož zelenavé koruny se skví v žáru slunečních paprsků. Krajina se sosnami v písku je výtečnou ukázkou koloristické tvorby Oty Bubeníčka a s přihlédnutím k ranné datací plátna lze dílo hodnotit jako plátno galerijní kvality.

Ota Bubeníček se narodil 31. října 1871 v Uhříněvsi. Pocházel z umělecky založené rodiny řídícího učitele Josefa Bubeníčka a byl nejmladším z šesti dětí. Původně pracoval jako litograf v pražském Haasově grafickém závodě, ale v letech 1899–1904 vystudoval Akademii výtvarných umění v Praze. Během svého studia na Akademii byl ovlivněn dílem Julia Mařáka, ale měl možnost studovat u něj pouze jeden rok. Také čerpal z rad a tvorby profesorů Antonína Slavíčka a Rudolfa von Ottenfelda.

Bubeníčkova díla se většinou zaměřovala na českou krajinu. Jeho obrazy často zobrazovaly chalupy, stromy, rybníky a pole. Maloval v duchu realismu, s důrazem na neporušený charakter přírody a bohatou barevnost. Jeho díla z této doby slouží také jako dokumentární záznamy české krajiny. Bubeníček byl také vášnivým loutkářem; v roce 1914 se stal jedním ze zakladatelů Loutkového divadla Umělecké výchovy na Vinohradech, kde kromě herectví navrhoval dekorace k inscenacím.

První světová válka přerušila jeho uměleckou kariéru, kdy byl přidělen k restaurování poničených fresek a k znovuzřízení vnitřku kostela sv. Mikuláše v Praze. Po válce strávil nějaký čas na Slovensku, ale většinou maloval v Česku. V roce 1943, během druhé světové války, byl zatčen gestapem a vyslýchán.

Ota Bubeníček zemřel 10. září 1962 v Mladé Vožici. Jeho dílo a přínos k českému umění a loutkářství zůstává významným dodnes.