technika | olej na plátně |
rozměr | 46,5 x 64 cm |
rok | 1952 |
signatura | LD J. Hála 52 |
rám | rámováno |
autor | 1890 - 1969 |
Jan Hála, křtěný Jan Antonín, se narodil 19. ledna 1890 v jihočeském městě Blatná. Absolvoval obecnou školu v Blatné a následně gymnázium v Českých Budějovicích, kde v roce 1909 maturoval a odešel studovat do Prahy. Krátce studoval na filozofické fakultě Univerzity Karlovy historii a soukromě se školil v malířské škole F. Engelmüllera. V letech 1910-1916 studoval na pražské malířské akademii u profesorů V. Bukovce a M. Pirnera.
Po absolvování akademie se věnoval převážně krajinomalbě v rodném kraji. Roku 1922 navštívil Most, kde se inspiroval hornickou prací a vytvořil díla s tímto motivem. O rok později zavítal na Slovensko a navštívil podtatranskou obec Važec. Byl okouzlen krajinou a blízkým okolím a rozhodl se zůstat zde po zbytek svého života. Roku 1925 se stal členem Spolku slovenských výtvarných umělců a o rok později byl ve Važci spoluzakladatelem "Tovarišstva výtvarných umění Tatran".
Jan Hála zemřel 17. května 1959 ve Važci.