#89

Augustin Mervart
(1889 – 1968)

Na kraji Bacova

Mervart Augustin - Na kraji Bacova (Prostřední Bečva)
#89

Augustin Mervart
(1889 – 1968)

Na kraji Bacova

Fine Arts
332 zobrazení
320 000 Kč
European Arts
European Arts
20. 11. 2022 13:00

PD Aug. Mervart
olej na plátně
rozměry
95 x 123 cm
rámováno
1952

Dané velkoformátové plátno je dílem moravského krajináře Augusta Mervarta. Malíř zde zpodobnil oblíbenou krajinu obklopující řeku Bečvu. Divák hledí na kraj takzvaného Bacova či Bácova, který leží nad obcí Prostřední Bečva. Malíř si zde poradil mistrně nejen s vypodobněním místní zástavby, ale taktéž s detaily prvního plánu, který přímo zve do zvoleného kraje. Hledíme zde skrze osídlení směrem dolů do údolí, na které se snáší paprsky skrze bujná mračna. Do prvního plánu Mervat zasadil trsy travin a bílý, ale taktéž dřevěný plůtek spolu se stromovím. Tato kompozice pak následně jemně postupuje a klesá směrem ke dřevěním obydlím se stanovou střechou. Malíř neopomenul ani detaily vesnického života v podobě práce obyvatel, ale i hejno bělostných hus. Pozadí zde vytvořené neztrácí nic na kvalitách a je skvěle vystavěné tak, aby rozvíjelo předchozí plány oleje. Malíř si skvěla poradil s barevnou paletou a rozvržením námětu do velkého formátu, kdy žádný součást neupozaďuje ty ostatní. Takto velké plátno podobné kvality se od autora často nevidí. Spolu s autorským věnováním dceři a tedy považováním se daného díla je Na kraji Bacova jedinečným kusem autorovy tvorby. Cena tohoto jedinečného díla se pohybuje v rozmezí 450 000 – 550 000 CZK.

Augustin Mervart se narodil 30. prosince 1889 v Krásnu nad Bečvou a zemřel 15. srpna 1968 v Přerově. Byl českým malířem a krajinářem. Svá studia zahájil v letech 1903–1908, kde studoval figurální řezbářství na Odborné škole pro zpracování dřeva ve Valašském Meziříčí pod vedením profesora Františka Hrachovce. Svoji první výstavu uspořádal v roce 1908 v Krásně nad Bečvou.

Pro Mervartovo dílo jsou charakteristické obrazy valašské přírody a městská témata. Přestože se zaměřoval především na Přerov, nevyhnul se ani jiným městům, jako je Hradec Králové. Kromě toho vytvářel obrazy z dojmů ze studijních cest po jihu Evropy, především z Dalmácie a Itálie.

Technicky se Augustin Mervart vyjadřoval především olejomalbami, akvarely a kresbou. Litografie v jeho díle jsou méně časté. Mervart vycházel z řezbářské rodiny a jeho dílo odráží hlubokou lásku k přírodě a krajinnému prostředí.