#18

Arnošt Hofbauer
(1869 – 1944)

Zimní krajina

Hofbauer Arnošt - Zimní krajina
#18

Arnošt Hofbauer
(1869 – 1944)

Zimní krajina

1-50
328 zobrazení
60 000 Kč
European Arts
European Arts
Vyvolávací cena: 55 000 Kč
23. 5. 2021 13:00

olej na plátně
52 x 62,5 cm
1928
PD A. Hofbauer 28
rámovnávo
1869 - 1944

Posoudil a pravost potvrdil PhDr. Mgr. Michael Zachař. Vystaveno: Mánes, 1935, č. kat. 59. Arnošt Hofbauer (1869 – 1944) Obrazy, kresby, grafika, z rodinného archivu, Galerie Diamant S.V.U. Mánes, 1. 11. 2013 - 29. 11. 2013. Publikováno: Tereza Novotná, Arnošt Hofbauer: obrazy, kresby, grafika, z rodinného archivu, S.V.U. Mánes, 2013, č. 15. Komentář PhDr. Mgr. Michaela Zachaře: Tvorba Arnošta Hofbauera je neobyčejně zajímavá, málo známá a dosti kosmopolitní. Sám prošel kus světa a pomáhal takříkajíc otvírat okna do Evropy jako jeden z klíčových hybatelů Spolku výtvarných umělců Mánes v době kolem roku 1900. Maloval zprvu ornamentální a dekorativní kompozice a alegorie, zvládal i monumentální úlohy jako opony či velkoformátové plakáty. Jako znalý zahradník rád maloval květiny a zcela suverénně zvířata, zejména exotická jako levharty či papoušky. Byl jedním z průkopníků a spoluzakladatelů moderní české grafiky, též významný organizátor kulturního a společenského života napříč umělci a vědci - byl spřízněn s rodinou Heyrovských (Jaroslav Heyrovský byl nositel Nobelovy ceny za chemii). Vyzrálá tvorba 20. a 30. let přinesla zajímavé krajinářské i figurální imprese i exprese z okolí Lužnice či z Krkonoš, jak dokládá vzácný obraz z umělcovy pozůstalosti vystavěný na autorově jubilejní výstavě v Mánesu (na rubu výstavní razítko). Malíř, grafik a pedagog, byl žákem F. Ženíška na UMPRUM a poté studoval na AVU v ateliérech u prof. M. Pirnera a V. Hynajse. Praxi získával ve Vídni, kde se věnoval specifickému divadelnímu malířství. V r. 1900 navštívil Světovou výstavu v Paříži a vykonal řadu studijních cest - Berlín (1903), Dalmácie a Černá Hora (1905), Ravenna a Florencie (1910). Viděné výstavy v Evropě ho navedly k uspořádání výstavy A. Rodina v Praze. V grafice si osvojil techniku leptu, v malířství pak upřednostnil olej a pastel. Námětově se věnoval figurální tematice, ale i krajinářství. Proslul jako vynikající kreslíř exotických zvířat - tygrů, pardalů nebo panterů. Naučil se také fresky a spolupracoval nejprve s M. Alešem a pak se slavným architektem K. Hilbertem. Společně se svým bývalým učitelem V. Hynaisem se podílel na freskách v Národním muzeu. Podílel se na nástěnných malbách v kostelech v Přešticích, Vojenicích, ale i na známém Rottově domě na Malém náměstí v centru Prahy. Byl jedním ze zakládajících členů S.V.U. Mánes, se kterým hojně vystavoval po Čechách a Moravě.

Arnošt Hofbauer, křtěný Arnošt Václav Rudolf, se narodil 26. dubna 1869 v Praze. Studoval na Uměleckoprůmyslové škole v Praze u profesora Františka Ženíška a následně na Akademii výtvarných umění, kde ho učili Vojtěch Hynais a Maxmilián Pirner. Svou uměleckou kariéru započal na počátku 60. let 20. století, věnuje se sochařské tvorbě, volné grafice a malbě.

Roku 1897 odešel do Vídně, kde se živil malováním divadelních dekorací. Později podnikl studijní cesty do různých evropských destinací. Arnošt Hofbauer byl zakládajícím členem SVU Mánes a pracoval v redakci časopisu Volné směry. Výtvarně se angažoval i prostřednictvím tvorby plakátů pro výstavy SVU Mánes.

V období kolem roku 1930 vytvořil ucelený cyklus obrazů, vyznačujících se výraznou barevností a pastózními nánosy barvy. Arnošt Hofbauer experimentoval s modernistickými a tradičními přístupy. Mezi jeho nejznámější obrazy patří symbolistická díla "Ledová hora před východem slunce" a "Poutník". Později se věnoval i tvorbě plakátů a freskám.

Arnošt Hofbauer zemřel 11. ledna 1944 v Praze. Původně plánovaná výstava SVU Mánes k 75. výročí autora se nakonec stala výstavou posmrtnou. Výstavní katalog z roku 1944 obsahuje úvodní slovo od Dr. Kamila Novotného. Na výstavě bylo vystaveno 300 položek, z toho 169 olejů.