#20

Alfons Mucha
(1860 – 1939)

Nevěsta

Mucha Alfons - Nevěsta
#20

Alfons Mucha
(1860 – 1939)

Nevěsta

1-50
823 zobrazení
8 000 000 Kč
European Arts
European Arts
Vyvolávací cena: 2 500 000 Kč
23. 5. 2021 13:00

olej na plátně
45 x 48,5 cm
1917
LD Mucha 1917
rámováno
1860 - 1939

Opatřeno certifikátem od Johna Muchy, Mucha Foundation. Vystaveno: Alfons Mucha v zrcadle doby, AJG v Hluboké nad Vltavou, 28. 6.-28. 9. 2014. Klasikové 19. století, Galerie S.V.U. Mánes Diamant, 5. 4. - 27. 5. 2012. Metamorphoses – Proměny ženy ve výtvarném umění, Galerie Diamant S.V.U. Mánes, 2013. Portrét v Čechách očima dvou století. Správa pražského hradu a SVU Mánes. Císařská konírna na Pražském hradě, 18. 12. 2019 - 22. 3. 2020, Publikováno: Alfons Mucha v zrcadle doby, AJG v Hluboké nad Vltavou, 2014, brožura, obr. č. 2. Metamorphoses – Proměny ženy ve výtvarném umění, Galerie Diamant S.V.U. Mánes, 2013, str. 63. Klasikové 19. století, Galerie Diamant S.V.U. Mánes 5. 4. - 27. 5. 2012, str. 94. Portrét v Čechách očima dvou století. Správa pražského hradu a SVU Mánes, Praha, 2020, s. 326. Naskýtá se nám pohled na dílo jednoho z největších tvůrců evropské secesní malby, Alfonse Muchy. Jeho východiskem byla historická malba prohlubující historické události o symbolistní charakter. Alfons Mucha tento obraz vytvořil v roce 1917, tedy po návratu z USA a již v plném pracovním tempu na Slovanské epopeji. Mucha vždy dokázal popsat ženskou krásu tak, aby byl divák nejen ohromen ale i souzněl s daným námětem. Díváme se na již ustrojenou nevěstu, oděnou do klasické bíle. Dívka je taktéž zahalena pod krémový šátek zdobený malou květenou růžových tónu. Celé plátno se nese v až monochromních tónech okry, až na zmiňovaný květ a co více, růžolící obličej samotné vdávající se. Ta zasněna hledí směrem k divákovi, nesetkává se s našimi pohledy, ale přemítá o věcech budoucích. Alfons Mucha zde ukazuje své mistroství zaznamenání slovanské krásy. V daném případě malíř dívku zasadil i do realistického prostředí, které napovídá nástěnná ornamentální malba v omítce po levé straně plátna. Mucha nám svým dílem otevírá okno do osobního světa vypodobněné dívky, se vší romantickou notou, citlivostí a efektností, která je s jeho výtvarnou prací toliko provázána. Plátno takovéto kvality a datace se často na aukčních dražbách nevídá, a tak lze nabídku tohoto obrazu vnímat jako jedinečnou možnost. Obdobná díla se na našich a dalších prestižních aukcích objevují pouze výjimečně a draží se v rozmezí 3 500 000 – 4 000 000 CZK.