#38

Otakar Lebeda
(1877 – 1901)

Z Karlových Varů

Lebeda Otakar - Z Karlových Varů
#38

Otakar Lebeda
(1877 – 1901)

Z Karlových Varů

1-50
1 limit
908 zobrazení
5 200 000 Kč
European Arts
European Arts
Vyvolávací cena: 1 000 000 Kč
23. 5. 2021 13:00

syntonos na papíře
49 x 64 cm
1898
PD Lebeda 1898
rámováno, v paspartě, pod sklem
1877 - 1901

Vystaveno a publikováno: II. Výstava spolku Mánes, Topičův salón, 3. 11. – 3. 12., Praha, 1898, kat. č. 44. Posmrtná výstava obrazů Otakara Lebedy, v sálech U Štajgrů (Dnešní dům u Nováků), 15. 10. - 2. 11., Praha,1901, kat. č. 50. Dílo malíře Otakara Lebedy, Mánes, 8. 2. – 4. 3., Praha 1928, kat. č. 47. Olga Macková, Otakar Lebeda, Praha, 1957, obr. č. 33. Otakar Lebeda (1877 - 1901), Veronika Hulíková, Národní Galerie v Praze, Valdštejnská jízdárna, 26. 6. 2009 – 24. 1. 2010, kat. 125, obálka monografie. Má vlast - pocta české krajinomalbě, S.V.U. Mánes s Správa Pražského hradu, Praha, 2015, s. 305. GAVU Cheb - Syntonos a česká krajinomalba na přelomu 19. a 20. století, 5. 10. - 31. 12. 2016 Impresionismus/nálady a imprese ve francouzském a českém umění, Alšova jihočeská galerie Hluboká nad. Vltavou, 19. 3. 2017 - 11. 6. 2017. Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně, Otakar Lebeda (1877 - 1901) od 5. 2.- 24. 5. 2018. Prostor Zlín, Výtvarné umění, Architektura, Historie, Poesie, Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně, Otakar Lebeda (1877 - 1901), 2018. s. 7. Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě, Otakar Lebeda (1877-1901) od 24. 5. - 26. 8. 2018. Dílo Z Karlových Varů autor vytvořil roku 1898, v době, kdy pobýval u bratrovy rodiny ve jmenovaném městě. Díla, které Otakar Lebeda v Karlových Varech vytvořil, a to přímo v ulicích tohoto města, jsou protknutá malířovou pařížskou zkušeností. Význam nabízeného díla podtrhuje i to, že se do dnešních dnů dochovaly pouze dva příklady Lebedovy tehdejší tvorby. Divák má v tomto případě možnost předloženým dílem nahlédnout do malířovy toliko vzácné produkce. Druhý z těchto exemplářů je součástí sbírky Národní galerie v Praze. Malba Z Karlových Varů je taktéž vzácnou i svým ojedinělým námětem v Lebedově díle, kdy malíř, známý hlavně pro své pohledy do života krajiny, v tomto případě nahlédl do ruchu města, se vším, co ho obnáší. Vidíme korzující obyvatele města, návštěvníky lázeňského života, kteří město proslavily. Lebeda do popředí díla dosadil dámu v bílém šatu jakoby procházející právě okolo malířského stojanu autora. Dále oko diváka spočine na výrazně rudém parapleti dámy v purpurových šatech. Dle rodinné tradice malířova švagrová s neteří. Tento námět byl malíři často využíván v kontrastu se zelení luk a parků. V tomto případě ho Otakar Lebeda dal do kontrastu s alejí, jež protíná městskou promenádu. Celý námět se nese v duchu čirého pohybu, života města, který Lebeda zaznamenal rychlými tahy štětce postimpresionistického ražení. Výraznou efektnost díla podtrhují zvolené barvy. Cyklus z Karlových Varů je jeden z nejzářivějších v Lebedově tvorbě. Zářivá barevnost díla je taktéž podpořena samotnou volbou barevné pasty, v tomto případě syntonosu, s nímž umělo pracovat na českém území jen řádka malířů. Obraz Z Karlových Varů je výtečnou ukázkou práce Otakara Lebedy, prací mnohokráte vystavenou a zastoupenou na nejzásadnějších umělcových výstavách. Obdobná díla se na našich a dalších prestižních aukcích objevují pouze výjimečně a draží se v rozmezí 2 000 000 – 2 500 000 CZK.